Kısa Çalışma Ödeneği Nedir, Nasıl Faydalanılır?
8 Nis, 2020 10:17 tarihinde eklendi

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir, Nasıl Faydalanılır?

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir, Nasıl Faydalanılır?

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir

Ülkemiz dahil tüm dünyada yaşanan Covid-19 virüsünden kaynaklanan genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı nedenlerden dolayı çalışma müddetlerinin geçici olarak en az üçte bir oranında eksiltilmesi veya devamlılık şartı aranmaksızın iş yerinde faaliyetin tamamen durdurulması hallerinde, iş yerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları zaman için ücret ödemesini yapmayı planlayan bir sistemdir.

Kısa Çalışma Kapsamına Giren Ödemeler Nelerdir.

Genel ekonomik, bölgesel, sektörel kriz ve zorlayıcı sebeplerden dolayı işin tam zamanlı ve kısmi durmasından dolayı işçilere kısa çalışma ödeneği ödenmesi ve genel sağlık sigortası primleri ödenmesisini kapsamaktadır.

İşyerinde Kısa Çalışma Başvurusunu Kimler Nasıl Yapar?

Patronun; genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı nedenlerle iş yerindeki çalışma vaktinin ehemmiyetli miktarda eksildiği veya durduğu doğrultusunda İŞKUR’a müracaatta bulunması gerekmektedir. İŞKUR’a ait iş Müfettişlerince yapılan uygunluk tespiti neticeyi işyerinin bu vaziyetlerden etkilendiğinin tespit edilmesi sonucunda süreç başlamaktadır.

Hangi İşçiler Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanabilir.

İşverenin kısa çalışma talebinin iş müfettişlerince yapılacak inceleme sonucu uygun bulunması, Kısa çalışmaya tabi tutulan işçinin, son 60 gün hizmet akdine tabi olmak kaydıyla son 3 yıl içinde 450 gün prim sahip olması kısa çalışmanın başladığı tarihte çalışma sürelerine ve prim ödeme şartını sağlamış olması, İş müfettişlerince verilen listesinde işçinin bilgilerinin bulunması gerekmektedir.

Kısa Çalışma Talebinde Bulunulması İçin Gerekli Evraklar

Çin Halk Cumhuriyeti’nde ortaya çıkan ve bir hayli ülkede tesirini gösteren yeni tip Covid-19 muhtemel tesirleri dikkate alınarak dışsal tesirlerden kaynaklanan yarıyıl sal vaziyetlerden ileri gelen zorlayıcı neden kapsamında kısa çalışma uygulaması başlatılmış olup aşağıda verdiğimiz evrakların linklerinden indirip doldurduktan sonra İŞKUR başvuru yapabilirsiniz.

Korona virüsten olumsuz etkilendiği gerekçesiyle kısa çalışma talep eden işveren; buna ilişkin kanıtlarla birlikte  Kısa Çalışma Talep Formu ile Kısa Çalışma Uygulanacak İşçi Listesini bağlı olduğu İŞKUR biriminin elektronik posta adresine,elektronik posta göndermek suretiyle kısa çalışmaya başvuru yapabilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *