Google Plus’un SEO’ya Etkisi
25 Eki, 2019 14:59 tarihinde eklendi

Google Plus’un SEO’ya Etkisi

Google Plus’un SEO’ya Etkisi

SEO Nedir ve Google Plus’ın SEO’ya Etkisi Nasıl Olur?

SEO İngilizce olarak (Search Engine Optimization) kısaltmasıdır. SEO, herhangi bir web sitesi hakkında arama motorları için yapılan tüm düzeltme çalışmaları olarak anlatılabilir. Arama motoru optimizasyonu yani SEO ‘da ki amaç web sitesinin trafiğiniarttırıp arama motorlarında(örneğin Google gibi) daha üst sıralara çıkmasına ve site ziyaretçi sayısının arttırılmasını hedefler. Bu sayede sayfa popülaritesi artar, reklamlardan gelen ücretler fazlalaşır. Bu amaçla son zamanlarda üye sayısı çok fazla olan Google Plus uygulaması kullanılmaktadır. Bu üye sahibi aynı zamanda web sitesi için takipçi olabilmektedir. Google Plus’un SEO’ya etkisi bu yönü ile önemsenmeli ve bu konuda çalışma yapılmalıdır.

SEO uyumlu yazı nasıl yazılır?

Öncelikle sitede yazılan makalelerde veya düz yazılarda anahtar kelime tanımlamalıyız. Örneğin bir yazı hakkında bilgi verirken (ana kart nedir?) hakkında ise bizim ana kartı tam anlamıyla tanımlamalı, ana kart hakkında bilgi içerikli bir yazı yazmamız gerekiyor. Çünkü insanlar arama motorlarına “ana kart nedir?” Yazısını yazdıktan sonra Google sizin yazdığınız yazıyı ne kadar alakalı ise o kadar yukarı koyuyor. Bu sayede insanları sitenize çekmiş oluyorsunuz. Bir başka husus da o yazının içeriği. Örneğin clickbait tarzı bir yazı yazar iseniz o yazıya girilme oranı o kadar düşüyor. Çünkü yazı içerikle alakasız olduğu için kullanıcılar tarafından şikâyet edilebiliyor. Hatta sitenizde clickbait olayını çok fazla kullanırsanız Google aramalara bile çıkamayabiliyorsunuz. Damgalanan siteler de çoğu zaman bu olayı bıraksa bile bir daha Google aramalara çıkamıyor. O yüzden yazılarını yazarken olabildiğince özgün olmaya dikkat edin. Yazdığınız yazı insanları bilgilendirmek amaçlı olsun. Eğer ki gerçekten insanları bilgilendirmek ve sorularını cevaplamak için yazı yazıyorsanız bir süre sonra kendiliğinden bile sitenizin trafiği artacaktır. Google Plus’un SEO’ya etkisi için hazırlanan bu SEO uyumlu yazıların uygun şekilde web sitesi sayfasına yerleştirilmesi gerekmektedir.

Google Plus’ın SEO’ya Etkisi Ne Şekilde Olmaktadır?

Biliyorsunuz ki şirketlerin çokça kullandığı Google Plus SEO yazılarla da dikkat çekmektedir. Google Plus’un SEO’ya etkisi yazımızı anlamak için öncelikle Google Plus’ı etkin kullanmanız gerekiyor. Ayrıca topluluklarda ne kadar aktif olduğunuz önemseniyor. Örneğin yazıları beğenilen bir şirket iseniz ve yazılarınız tamamen özgün ise insanlar tarafından +1’leniyor. Bu sayede sizin yazılarınız Google aramalarında ve Google Plus aramalarında daha öne çıkıyor. Bir başka etken ise topluluk gruplarına katılımınız. İnsanları ne kadar yazılarınıza çekerseniz ve ne kadar olumlu yanıt alırsanız o kadar üst sıralara çıkarsınız. Zaten insanların ihtiyaçlarını karşılayacak yazıları yazdığınızda herhangi bir şekilde reklam yapmanıza gerek duymadan Google Plus kullanıcıları sizi bulacaktır. Aynı şekilde sizde herhangi bir şirketin yazısını görmek istediğinizde size en çok +1 almış yazıları gösterecektir.

Google Plus’ın SEO’ya Etkisi Konusunda Önemli Bir İpucu

Güzel yazılmış ve topluluklar tarafından çokça beğeni almış yazıları lütfen alıp kullanmayın. Hem telif yiyebilir hem de insanların emeğini çalmış olursunuz. Bir konu hakkında bir şeyler yazmak göründüğü kadar kolay değildir. O yüzden SEO uyumlu yazı yazacağım diye kopyala yapıştır veya clickbait türü işlemler yapmayın.  Bu sizi takip eden insanlara da size de zarar verecektir. Sizi takip eden kullanıcılar kopya yazılar paylaştığınızı anladığında sizi takibi bırakacaktır.

Google Authorship Google’ın yazarlık alanı olarak adlandırılan bir platformudur. Google Plus ile Google Authorship birbirine bağlandığında ortaya sizin işinize çok yarayacak bir çalışma çıkacaktır. Google sizin içerikleriniz ile Google plus hesabınızda yer alan içerikleri karşılaştırarak bu yazının özgünlüğünü doğrular.

Böylece kullanacağınız yazının yanında bu yazının size ait olduğunu gösterir resminiz çıkacaktır. Bu da Google Plus’un SEO’ya etkisi olarak değerlendirilebilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *