Google Sayaç
12 Haz, 2019 14:33 tarihinde eklendi

Google Sayaç

Google Sayaç

Google sayaç, Google’ın sunduğu ücretsiz uygulamalardan biridir. Web site yöneticileri için oldukça faydalı bir uygulama olan Google sayaç ile siteye giren ziyaretçilerin sayısını ve davranışlarını öğrenebilirsiniz. Google Analytics uygulaması Google’ın sayaç programıdır. Yalnızca siteye giren ziyaretçi sayısını vermekle kalmayıp aynı zamanda ziyaretçilerin hangi sayfaları daha çok kullandığı, hangi sayfada ne kadar süre ile kaldığı, hangi anahtar kelimeler ile giriş yaptığı, siteye nereden giriş yaptığı gibi birçok bilgiyi bir analiz raporu olarak sunar. Bu uygulama sayesinde site sahipleri sitelerini ziyaret eden kullanıcıların davranışları ve sitelerindeki eksik ve yanlış olan durumların farkına varabilirler. Bu bilgileri doğrultusunda sitelerinde yapacakları düzenleme ve yenilikler ile ziyaretçi girişini artırabilirler. Yükselen site trafiği arama motorlarında daha üst sıralarda yer alabilmelerini sağlar. Bu da daha verimli ve kazançlı bir çalışma demektir.

Google Sayaç Nasıl Kullanılır?

Google sayaç uygulamasından faydalanabilmek için öncelikle Google hesabınız olmalıdır. Google hesabınız ile Google Analytics sayfasına giriş yapmalısınız. Sayfa içerisinde sunulan yönlendirmeleri takip ederek site adresinizi Google Analytics uygulamasına kayıt ettiğinizde size bir kod numarası verilecektir. Bu kod numarasını sitenize yapıştırarak sitenizi doğrulamanız gerekir. Doğrulama tamamlandıktan sonra uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz. Kayıt ve doğrulama tarihinden itibaren siteniz ile ilgili tüm analiz raporlarını her an size sunmaya başlayacaktır. Google sayaç ile sitenizi ziyaret eden kullanıcı sayısını ve kullanıcı davranışlarını ayrıntılı olarak öğrenerek sitenizi geliştirebilir ve ziyaretçi sayınızı artırabilirsiniz.

Google Sayaç Ne İşe Yarar?

Google sayaç uygulaması siteniz hakkında ayrıntılı bir analiz raporu sunar. Google sayaç ile gerçek zamanlı anlık ziyaretçi sayılarını takip edebilirsiniz. Kitle ziyaretçi analizleri ile kullanıcı akışını ayrıntılı özellikleri ile görüntüleyebilirsiniz. Özelleştirme seçeneği ile istediğiniz içeriklere öncelik verebilirsiniz. Böylece siteniz ile ilgili eksiklerinizi ve yapmanız gereken yenilikleri çok daha net bir şekilde belirleyebilirsiniz. Organik, direk, referans ve sosyal medya girişlerini net olarak görüp hangi yollar sitenize daha fazla ziyaretçi geldiğini görebilirsiniz. Grafik tablo analizleri ile kullanıcıların davranışlarını belirleyerek sitenizde ona göre farklılıklar yapabilirsiniz. Analiz raporlarını günlük, haftalık, aylık veya geçmişe dönük raporlar olarak kaydet, dışarı aktar veya paylaş seçenekleri ile arşiv haline getirebilirsiniz.

Google Sayaç Avantajları

Google sayaç uygulamasının en büyük avantajı sitenizin kullanıcı akışını ve ziyaretçi sayısını ayrıntılı raporlar halinde görüntüleyebilmenizdir. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıların davranışları hakkında bilgi sahibi olarak sitenizi bu doğrultuda düzenleyip yenileyebilirsiniz. Bu uygulama size site trafiğinizi artırarak arama motoru sıralamalarında üst sıralarda yer alma fırsatı sunar. Google sayaç tarafından sunulan ayrıntılı analiz raporlarını verimli bir şekilde incelediğinizde siteniz hakkında çok daha akılcı bilgilere sahip olursunuz. Google sayaç uygulamasının Google tarafından tüm web sitesi sahiplerine sunulan ücretsiz bir uygulama olması da büyük bir avantajdır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *