Ağız Temizleme Ürünleri Alkol İçerir Mi?
30 Eki, 2014 13:18 tarihinde eklendi

Ağız Temizleme Ürünleri Alkol İçerir Mi?

Ağız Temizleme Ürünleri Alkol İçerir Mi?

Günmüzde diş fırçalamanında önünde olmak lazım artık, ağız bakımınıza çalkalama suyu ağız temizleme suyu eklemek isterseniz ne amaçla kullanacağınızı bilmeniz önemlidir. Bu ağız temizleme ürünlerini genel olarak sınıflandıracak olursak.

  • İçerdiği mentol yapısı ile nefesi tazeleyenler.
  • Florür içeriği ile çürük karşıtı etkiye sahip olan temizleme suları
  • Kimyasal yapısı sayesinde bakteri plağı birikimini önlemeye yardımcı olanlar.
  • Mikrop öldürücü bileşenlere sahip olan çalkalama suları.

En Uygun Ağız Çalkalama Suyu Nasıl Seçebilirsiniz

Bir çok firmanın üretiği gerçekten etkili çok seçenek mevcuttur, sizin için doğru ağız çalkalama suyu ağız sağlığımızı ve diş hijyeni ihtiyaçlarımıza uygun olmalıdır. Bu seçimi yapmakta size faydası olacak bir kaç bilgi;

Ağız temizleme ürünleri alkol içerir mi? Ürünüz içeriğinde alkol olsun mu, olmasın mı ?

Alkol, pek çok ağız çalkalama suyunda bulunur ve kazayla büyük bir miktarın yutulması durumunda sorun yaratabilir. Alkol içeren bazı ağız gargaraları var. Günlük kullandığımız  bir çok şeyde alkol var evet kolonyalar, parfümler, ilaçlar hatta yediğimiz, içtiğimiz bir çok  gıda, bunlara dahil. Kolonyayı örnek alırsak, evde içine tuz atmadan kolonya kullanmamak gerektiği bilim adamaları tarafından söylenmektedir. Bu ürünler ve tüketim maddelerin de olan alkol miktarı, oranı türüne göre değişiyor. Altda görüldüğü üzre bir ağız temizleme ürünü satan firmanın içindekilerin resmi var buradaki kimyasallara dikkat edelim.

IMG_0159

Sorbitol (Sorbitol) Nedir ?

Yapay tatlandırıcıdır yani glikoz ve früktozun indirgenmesi ile oluşan 6 karbonlu bir şeker alkoldür. Sorbitol de glikoz kadar kalorik değere sahiptir. Fazla kullanımı gastrointestinal rahatsızlıklara ve diyareye neden olabilir. Burada gördüğünüz gibi içeriğe dikkat etmek çok önemli..!

Hassasiyet

Özellikle hassas dişlere sahip olan kişiler için, ağız çalkalama suyu içerisindeki bileşenler diş etini ve dişleri tahriş edebilir. Hassas diş eti hastalıkları yaşayanlarından tedavi sırasında bu tarz ürünleri kullanması tavsiye edilmez.

Önemli Noktalar

  • Düzenli diş fırçalama hijyeni yok ise ağız sağlığı rutininize çalkalama suyu eklemenin pek faydasını göremezsiniz.
  • Hassas bir ağız yapınız varsa veya alkol almak sizin için gereksiz bir şeyse alkolsüz ya da doğal bir ağız çalkalama suyu kullanmayı düşünün.
  • Ağız kokusunu kontrol altına almak için ağız çalkalama ürünü kullanmak istiyorsanız, bakteri plağı karşıtı bileşenler içeren ağız çalkalama sularını kullanın.
  • Hangi ürünü kullananacağınıza karar veremediyseniz bir bilene sorun ve diş hekiminize danışın

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *