Google Hakkında Az Bilinen Gerçekler
3 Mar, 2019 20:56 tarihinde eklendi

Google Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Google Hakkında Az Bilinen Gerçekler

Google, arama motoru hizmetinin yanı sıra Gmail, Google Drive ve Google Fotoğraflar gibi onlarca hizmeti ile tüm dünyada bilinen bir marka. Google hakkında az bilinen, belki hiç duymadığınız ilginç bilgileri öğrenmek ister misiniz? İşte, Google hakkında az bilinen gerçekler.

1-     Bir Garajda Başlayan Yolculuk

Google, dünya ile ilk tanıştığında bir şirket değildi. İki kafadar Sergey Brin ve Larry Page, 1998 yılında Susan Wojcicki adlı bir kadının garajını kiralayarak işe koyuldular. Kira olarak da aylık 1700 Dolar ödüyorlardı. O dönem henüz öğrenci olan iki girişimciye garajının kapılarını açan Susan, bu iyiliğinin karşılığını ilerleyen yıllarda, Google içerisinde iyi bir yöneticilik mevkii ile aldı. Google’un doğduğu bu ev bir dönem halka açık müze olarak hizmet de verdi; ama ilgi çok yoğun olunca evin adresi bir süre sonra gizlendi.

2-     4 GB’lık Google

Google ilk kurulduğunda, 4 GB kapasiteli 10 sabit disk üzerinden hizmet veriyordu. Üstelik bu sabit disklerin içine konulduğu istasyon da Legolardan inşa edilmişti. Google’un renklerini bu Legolardan aldığı da iddia edilir.

3-     Google İsmi Aslında Bir Yazım Hatası

Bugün Google olarak bildiğimiz bu meşhur arama motorunun orijinal isminin “googol” olduğu iddia edilir. Googol, arkasından 100 tane sıfır gelen 1 rakamını temsil eder. İddiaya göre şirketin ilk günlerinde bir yazılım mühendisi, Googol ismini Google olarak yanlış yazar; ama bu isim daha fazla kabul görür ve şirket ismini Google olarak tescil eder.

4-     Keçi Dolu Google Bahçesi

Akılcı ve doğa dostu çözümler üretmesi ile nam salan Google, bahçesinde büyüyen otların doğa dostu bir şekilde temizlenmesi için de ilginç bir yol seçti. Çim biçme makineleri ile otları biçtirmek yerine, yüzlerce keçiyi bahçesine salan Google, otlardan gayet doğa dostu bir şekilde kurtulmayı başardı.

5-     Saniyede 30 Sayfa Arayabilen Google

Şimdilerde tek bir tıkla milyonlarca sayfanın önümüzde sıralamasına rağmen Google, ilk zamanlarında saniyede sadece 30 sayfa sıralayabiliyordu. Şimdilerde ise saniyenin 8’de biri bir zaman aralığında 200 milyondan fazla sayfa sıralanıyor.

6-     Sürekli Büyüyen Google

Google büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Devam ederken de bünyesine 2010 yılından beri neredeyse her hafta bir şirket katıyor.

7-     Evde Yokuz Mesajı ve Doodle

Özel günler için Google tarafından hazırlanan günlük tasarımsal logolar olan Doodle’lar, ilk olarak “bize ulaşamayabilirsiniz” mesajı vermek için hazırlandı. Burning Man festivaline giden Larry ve Sergey, sitede meydana gelebilecek herhangi bir durum karşısında kendilerine ulaşmak isteyenler için “Bize ulaşamazsınız, çünkü festivale gittik” mesajı vermek amacı ile ilk Doodle tasarımını yaptılar. Sonrasında pek çok özel gün, kişi ve etkinlik için Doodle hazırlandı.

8-     Google Ana Sayfasının Sadeliği

Google ana sayfasının sade görünümü bir başarı hikayesi ya da sadelikten yana yapılmış bir tercih değil. Larry ve Sergey HTML bilmedikleri için Google ana sayfası bu denli sade bir görünüme sahip oldu.

9-     1 Milyon Dolara Satılamayan Milyar Dolarlık Şirket

Google hayata geçtikten kısa süre sonra satışa çıktı. Exite adlı arama motoru şirketine Google için 1 milyon dolarlık bir teklif yapıldı; ama şirket çok pahalı bulduğu Google için önerilen fiyatı kabul etmedi. 1 milyon dolara satılamayan Google şu an 120 milyar dolarlık bir marka değerine sahip.

10-Çok Dilli Google

Google, dünya geneline hizmet verdiği için pek çok dilde kullanılabiliyor. Bu dillerin sayısı ise hayli fazla. Google şu anda 88 farklı dilde hizmet verebiliyor.

11-Bunu mu Demek İstediniz?

Google, onlarca uygulama ile nam salsa da arama motoru olarak esas atılımını çok basit bir cümle ile elde etti. Aslında bir yazma kontrolü olan “Bunu mu demek istediniz?” özelliği sayesinde Google servisini kullananların sayısı tam iki katına çıktı.

12-Google Kusursuz Değil

Dünyanın en büyük şirketlerinden olan Google’un ana sayfasında hala hatalar bulunuyor. Daha önceki tasarımında 63 hata olan Google, yeni tasarımında hata sayısını 39’a düşürmeye başarmış.

13-İmkanı Bol Çalışma Ortamı

Google çalışanlarına oldukça bonkör davranıyor. Çalışma koşullarını çalışan odaklı hala getiren Google tarafından uygulanan bu politikalar, kimi çevreler tarafından eleştiriliyor. Çalışanların Google kampüsüne hapsedilmeleri, sosyal ve özel hayatlarının yok edilmesi olarak yorumlanan çalışma koşulları oldukça esnek. Çalışanlar için yiyecek ve içecek istasyonları, masaj üniteleri, eğlence ve spor salonları ve daha pek çok imkan bulunuyor. Üstelik tüm bu faaliyetlerden mesai saatleriniz içerisinde faydalanabiliyorsunuz. Ayrıca ofise, eğitimli olması şartı ile köpeğinizi de getirebiliyorsunuz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *