Google Duo Nasıl Kurulur ve Nasıl Kullanılır?
28 Eyl, 2019 17:20 tarihinde eklendi

Google Duo Nasıl Kurulur ve Nasıl Kullanılır?

Google Duo Nasıl Kurulur ve Nasıl Kullanılır?

Google, birçok farklı uygulama ile kullanıcılarına hizmet vermektedir. Google Duo, Google’ın görüntülü konuşma uygulamasıdır. iOS ve Android işletim sistemine sahip cep telefonlarında, tabletlerde ve bilgisayarlarda rahatlıkla kullanılabilir. Uygulamanın sade bir ara yüze ve anlaşılır bir dile sahip olması kullanıcıların Google Duo’yu tercih etme sebeplerinden biridir.

Görüntülü konuşma uygulamalarında en çok aranan özellik kesinlikle görüntü kalitesinin yüksek olması ve arama esnasında görüntünün donmamasıdır. Google Duo, bu anlamda birçok uygulamanın önüne geçmeyi başarmış bir uygulamadır. Görüntü ve ses kalitesi oldukça iyi olan Google Duo, 2019 yılında bir milyar kullanıcıya ulaşmıştır.

Duo, internet ile çalışan bir uygulamadır ve aramalarınızda hattınıza tanımlı dakika haklarınızı kullanmaz. Duo ile arama yapabilmek için Wifi’ye bağlı olmalı veya mobil veriye sahip olmalısınız. Aksi halde arama yapamazsınız.

Google Duo Nasıl Kurulur?

Google Duo ile arama yapmadan önce cep telefonunuzda Google Duo’nun son sürümünün yüklü olduğunu kontrol edin. Eğer yüklü değilse App Store’dan veya Play Store’dan uygulamayı indirebilirsiniz. Cep telefonunuzda yüklü ise gelen son güncellemeleri gerçekleştirmelisiniz. Aksi halde uygulamanız doğru çalışmayabilir.

Yükleme işlemini tamamladıktan sonra uygulamayı telefonunuza kurmalısınız. Uygulamayı açın ve ekranda bulunan boşluğa cep telefonu numaranızı girin. Ardından numaranızı doğrulamak amacıyla telefonunuza SMS ile bir kod gelecektir. Gönderilen kodu doğru bir şekilde istenilen alana girin ve onaylayın. Eğer telefonunuza kod gelmediyse “Yeniden SMS gönder” seçeneğine dokunabilirsiniz. Yeniden denemenize rağmen SMS alamadıysanız “Beni ara” seçeneğine dokunabilirsiniz. Böylece sistem cep telefonunuzu arar ve doğrulama kodunu sesli olarak size söyler. Numaranızı doğruladıktan sonra Google Duo’yu diğer Google hesaplarınızla bağlayabilmek için dilerseniz Google hesabınızı girebilirsiniz. Bu sayede Google Duo’yu farklı cihazlarda kullanmanız mümkün hale gelir.

Google Duo’yu yükleme ve kurma işlemini tamamlandıktan sonra numaranızı bilen ve Google Duo uygulamasını kullanan kişiler sizin de uygulamayı kullanmaya başladığınızı görebilir ve sizi arayabilir. Kişi listenizde olmayan ancak Duo’yu kullanan birini aradığınızda, numaranız görüntülenir.

Google Duo ile Nasıl Arama Yapılır?

Google Duo ile arama yapabilmek için arayacağınız kişinin telefonunda da Google Duo uygulamasının yüklü olması gerekir. Uygulamayı açtığınızda karşınıza çıkan kişi listesinde aramak istediğiniz kişinin adının karşısında “Davet Et” yazıyorsa, o kişide Google Duo yüklü değildir. Yüklemesi için “Davet Et” butonuna basabilir, uygulamanın sizi yönlendirdiği mecralarda davet işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Google Duo ile görüntülü veya sesli arama yapmak çok basittir. Arama yapmak için öncelikle cep telefonunuzda Google Duo uygulamasını açmalısınız. Ardından aramak istediğiniz kişinin isminin üzerine tıklamalısınız. Ekrana görüntülü arama mı sesli arama mı yapmak istediğinize dair seçenek gelecektir. Talebiniz doğrultusunda seçim yapabilirsiniz. Görüşmeyi bitirmek istediğinizde ise “Görüşmeyi sona erdir” sembolüne tıklamanız yeterlidir. Arama işlemi iOS ve Android işletim sistemine sahip cep telefonlarının her ikisinde de aynıdır.

Duo ile arama yaptığınızda karşı taraf telefonu açana kadar da görüntünüz canlı olarak gösterilir. Buna “Tık Tık” özelliği denir. Aynı şekilde size arama geldiğinde telefonu açana kadar arayan kişinin canlı görüntüsünü ekranda görebilirsiniz. Ancak sizin görüntünüz karşı tarafa gösterilmez. Dilerseniz “Tık Tık” özelliğini ayarlardan kapatabilirsiniz. “Tık Tık” özelliğini kapattığınızda ve arama yaptığınızda telefon açılana kadar canlı görüntünüz aradığınız kişiye gösterilmez.

Google Duo ile Diğer Uygulamalardan Görüşme Nasıl Yapılır?

Google, “Telefon”, “Kişiler” ve “Mesajlar” gibi uygulamalarla da hizmet vermektedir. Bu uygulamalar yalnızca Android işletim sistemine sahip cep telefonlarında kullanılabilir. Bu uygulamalardan herhangi birini veya hepsini yükleyerek Google Duo ile eş zamanlı kullanabilirsiniz. Örneğin “Telefon” uygulamasını yükleyerek uygulamanın çağrı geçmişinde bulunan bir kişiyi Google Duo uygulamasını açmaya gerek kalmadan görüntülü arayabilirsiniz.

Aynı özellik “Kişiler” ve “Mesajlar” uygulaması için de geçerlidir. “Kişiler” uygulaması istediğiniz kişiler için kişi kartları oluşturabileceğiniz, telefonunuzdaki rehberinizden daha yüksek bir hafızaya sahip bir uygulamadır. Burada bulunan kişi kartlarından birine tıklayarak Google Duo’yu açmadan görüntülü arama başlatabilirsiniz. “Mesajlar” uygulamasından görüntülü görüşme yapabilmek için uygulamayı telefonunuza yüklemeli ve bir görüşmeye giriş yaparak “Görüntülü Arama” sembolüne tıklamalısınız.

Google Duo ile Görüntülü Grup Görüşmesi

Google Duo ile aynı anda birkaç kişi görüntülü konuşma gerçekleştirebilirsiniz. Bunun içi Google Duo’da bir grup oluşturmalısınız. Grup oluşturmak için uygulamayı açtıktan sonra ekranı yukarı kaldırarak “Grup oluştur” sekmesine tıklamalısınız. Ardından grupta yer almasını istediğiniz kişileri seçerek grup oluşturma işlemini tamamlayabilir veya görüntülü arama yapabilirsiniz. Arama bittikten sonra grup ismini girerek “Kaydet” butonuna basın. Böylece gruptaki tüm kişilerin uygulamasında bu grup, ismi ile beraber görünecektir.

Önceden oluşturduğunuz bir grubunuz varsa bu grubu aramak için öncelikle uygulamaya giriş yapmalısınız. Ardından ekranı yukarı kaydırarak “Gruplar” bölümünden aramak istediğiniz grubu seçebilir ya da o an yapılan bir grup görüşmesi varsa görüşmeye katılabilirsiniz. Eğer grubun isminin altında “Canlı” yazıyorsa, gruptaki kişiler o an görüşme gerçekleştiriyor anlamına gelir. Siz de gruba tıklayarak görüşmeye dahil olabilirsiniz.

Mevcut grubunuza bir kişiyi eklemek veya gruptan bir kişiyi çıkarmak için Google Duo uygulamasını açıp ekranı yukarı kaldırmalı ve “Gruplar” bölümünden kişi eklemek ya da çıkarmak istediğiniz grubun “Diğer” simgesine dokunmalısınız. Seçenekler arasında bulunan “Kişi Ekle” veya “Kişi Çıkar” bölümlerinden yapmak istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Google Duo’yu Bilgisayarda Kullanma

Cep telefonlarınız haricinde bilgisayarınıza Duo Web uygulamasını yükleyerek uygulamayı bilgisayarınızda kullanabilirsiniz. Bunun için https://duo.google.com/ adresine giriş yapmalısınız. Eğer daha önce Duo kullanmadıysanız “Duo’da yeniyim” seçeneğine tıklayarak bir hesap oluşturabilirsiniz. Google hesabınız varsa “Zaten Duo kullanıyorum” seçeneğine tıklamalısınız. Çünkü Duo, Google hesabı ile de çalışabilen bir uygulamadır. Tüm Google uygulamalarında aynı hesabı kullanarak tüm uygulamalarınızı senkronize bir şekilde kullanabilirsiniz.

Ardından cep telefon numaranızı doğrulamalısınız. Bunun için ekranda bulunan boşluğu cep telefon numaranızı girin ve “Doğrulama kodu al” sekmesine tıklayın. Birkaç dakika içinde telefonunuza SMS ile tek kullanımlık bir kod gelecektir. Mesajda yazan kodu ekranda bulunan boş alana girmeli ve işlemi onaylamalısınız. SMS almadığınız durumlarda “Tekrar SMS gönder” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Numaranızı doğruladıktan sonra bilgisayarınızda Google Duo’yu kullanmaya başlayabilirsiniz. Google Duo kullandığınızı telefon numaranızı bilen kişiler görüntüleyebilir ve sizi arayabilir. Telefonunda veya bilgisayarında Google Duo yüklü olan bir kişiyi görüntülü veya sesli arayabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *