Doğru Arama Yapma Teknikleri
9 Kas, 2014 0:35 tarihinde eklendi

Doğru Arama Yapma Teknikleri

Doğru Arama Yapma Teknikleri

Doğru arama yapabilmek için Google arama motorunun rakipsiz olarak ele alınması, onun elbette ki büyüklüğünü gösterir. Fakat bu büyüklük ne ölçüde, nereye kadar uzanabilir en fazla? Nitekim hangi profilden bakarsak bakalım o bir “arama motorudur”. Misyonu, vizyonu belli olan bir şirketin geliştirmiş olduğu mükemmel kolaylık sağlayan bir yazılım. Evet, her ne kadar zorlayan birtakım isimler olsa da rakipsiz olarak tanımlanmayı halen tüm özelliğiyle hakkeden Google’dan söz ediyoruz. Olabildiğince esnek ve çözüm odaklı çalışmasına rağmen bazı noktalarda onun da yetersiz kaldığını görebiliriz. Her ne kadar şu meşhur “did you mean” diyaloğu piyasada dönüyor olsa da aranılan kelimenin niteliği kullanıcıyla bağlantılıdır birebir.

Yani kısaca ana başlıklarda toplayacak olursak

 • Armak istediğiniz başlıkları basit tutun
 • Sesinizi kullanarak arama yapınmayı deneyin
 • Kelimeleri dikkatlice seçinmek en önemlisi
 • Küçük şeyler için endişe etmeyin zaten google boşlukları doldurmak için var.
 • Hızlı yanıtlar bulun

Başlıklar halinde arama yaparken dikkat etmeniz gereken ince ayrıntılar ise:

 • Arayacağınız konuyla ilgili anahtar kelime seçin. En doğru sonuç için birden fazla sayıda anahtar kelime seçmelisiniz.
 • İki ya da daha fazla anahtar kelimeyi bağlarken aralarına “and”, “&” veya “+” işaretlerini yerleştirin.
 • Kelimeleri parçalı olarak aramak için “?” ve “*” işaretleri kullanılabilir. Tek harfi değişken yaparken “?” (?azlık: yazlık ve sazlık); kelime tamamlamak için ise “*:” (bil*: bilgi ve bilişim) işaretlerini kullan­abilirsiniz.
 • Anahtar kelimelerden hepsinin ayrı ayrı listelemesini istiyorsanız, kelimelerin arasına” i” işareti (Alt Gr+ < veya Alt Gr+ i) koymalısınız.
 • Anahtar kelimeleri tekil yazmaya dikkat edin.
 • Anahtar kelimelerin yan yana bulunduğu sayfalara ulaşmak için kelimeleri çift tırnak içine alın.
 • Anahtar kelimelerden, listelenmesini istemediklerinizi yazmak için başına “-” işareti koyun.
 • İçerisinde mutlaka geçmesini istediğiniz kelimeleri yazarken başına “+” işaretini koyun.

İşte, tam da bu sebeptendir ki, aranılan sonuca ulaşılamaması durumu kesinlikle arama motoruyla, Google ile alakalı bir sorun olarak düşünülmemelidir. Bir arama işlemi sırasında seçilecek kelimeler, o kutucuğa girecek yazı çok büyük önem taşır. Belki popüler  çok aranan konular için böyle bir sorun olmayabilir, çünkü Google daha biz konuyu yazıp yazmamak konusunda kararsızken tüm yakın ihtimalleri arka arkaya sıralayarak hem cesaretlendirmekte, hem de işimizi kolaylaştırmakta. Fakat olay sığ olmayan konulara geldiği zaman, derinlik de artmakta. Dolayısıyla bu noktadan sonra Google doğru arama teknikleri giriyor devreye. Her şeyden önce kısa ve anahtar kelime kullanımı çok önemli. Ardından siteleri tek tek incelemektense karşımıza çıkan index sonuçlarında aradığımız içerikle alakalı bir şeyler var mı bakmak oldukça zaman kazandırıcı ve etkili bir işlemdir. Keza istenilen sonuca ulaşılamadıysa anahtar kelimeyi değiştirmek ve yeni bir arayış yapmak hem kolay olacaktır hem de yeni sonuçlarla karşılaşılacaktır.

Anahtar kelime seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Google tarafından sevilen anahtar kelimeler, genellikle kısa ve eksiz anahtar kelimelerdir. Bu yüzden de bir konuyu ararken anahtar kelimenize eklendirmemeye ve uzun tutmamaya özen gösterin. Aradığınız konu hakkındaki bilgi kimi zaman ana konunun içinde yer alan ek bir başlık olabilir. Böyle durumlarda en doğru arama tekniği içinde geçebilecek anahtar kelimeleri tespit ederek arama yapmaktır. Çünkü Google arama motoru geniş çaplı çalışan ve aranan kelimeleri kolaylıkla bulabilen bir sisteme sahiptir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *