Google Drive Nedir? Nasıl Dosya Yüklenir?
4 Eyl, 2016 3:48 tarihinde eklendi

Google Drive Nedir? Nasıl Dosya Yüklenir?

Google Drive Nedir? Nasıl Dosya Yüklenir?

Türkçe adıyla Google sürücü, Google tarafından 15 GB’a kadar ücretsiz dosya depolama servisidir. Google Drive, dilediğiniz fotoğraf, video, müzik, dosya, doküman, film gibi dosyaları istediğiniz yerde indirip kullanabilmenizi sağlar.

Google Drive Nedir? Özellikleri Nelerdir?

15 GB ücretsiz depolama alanı veren Google Drive, özel ve kaybetmek istemediğiniz fotoğrafları kaybetmemek için oldukça güvenilirdir. Eğer 15GB alan size yetmezse, Google Drive size 100GB depolama alanını 5$ gibi makul ve ucuz bir fiyat sunuyor. Zaten 15GB alan normal bir kullanıcı için fazlasıyla yeteceğinden, yüksek ihtimalle ek bir ücret ödemenize gerek olmayacak.

Telefonuma Nerden İndirebilirim ?

Bu hizmeti sadece bilgisayarınızdan değil telefon ve tabletinizden de kullanabilirsiniz. Yani telefonunuzdan çektiğiniz bir fotoğrafı anında Google Drive’a göndermeniz mümkün. Android telefonunuza Google Drive’ı yüklemek için https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.docs&hl=tr adresinden Google Play uygulama mağazası sayfasını kullanarak, iOS işletim sistemi kullanan Apple ürünü telefonlarınız için https://itunes.apple.com/tr/app/google-drive-free-online-storage/id507874739?mt=8 adresine girerek iOS Uygulama Mağazası olan Apple Store sayfasından uygulamayı ücretsiz olarak edinebilirsiniz.

Bir diğer önemli özelliği ise çevrimdışı çalışabilmesidir. Güncel bir şekilde dosyaları cihazınıza senkronize ederek internet erişiminizin olmadığı noktalarda dosyalarınıza rahatlıkla erişebilirsiniz.

Ayrıca Google Drive’ın QuickOffice olarak adlandırdığı hizmeti ile Microsoft Office dosyalarını direkt Drive üzerinden düzenleyebiliyorsunuz. Yani internetteki dosyayı indirip düzenleme gibi uğraştırıcı gibi uğraştırıcı bir yöntem yerine, bilgisayarınıza indirmeden direkt Google Drive ile açarak düzenleyebilirsiniz.

Kayıt Olma ve Dosya Yükleme

Google Drive’a kayıt olmanız için diğer Google hizmetlerinde de olduğu gibi Google hesabınız olması gerekir. Eğer Google hesabınız yoksa hızlıca Google kayıt olup bir hesap açın.

Google hesabınız ile Drive hizmetinden yararlanmak için şu adımları izleyin:

  1. Google Drive sayfasına girin. Google hesabınıza giriş yapın.
  2. Karşınızda dosya yöneticiniz çıkacak. Ancak yeni olduğundan dolayı herhangi bir dosya yok. Sol taraftaki menünün başında gelen “YENİ” butonuna tıklayın.  Oradaki seçeneklerden klasör oluşturabilir, yeni dosya yükleyebilir ve hatta direkt bir klasörü yükleyebilirsiniz.

NOT:  Yukarıda bahsedildiği şekilde dosya yükleyebilmeniz için tarayıcınızın Google Drive’ı desteklemesi gerekir. Bunun için Google Chrome kullanmanızı tavsiye ederiz. Alternatif olarak Yandex Browser, Opera ve Firefox tarayıcıları da destekleyebilir.

Bunun dışında bilgisayarınıza da Google Drive’ı indirip kullanabilirsiniz:

  1. Google Drive indirme sayfasına girip “Drive’ı indir” butonuna basın.
  2. Hizmet şartları ile alakalı küçük bir pencere çıkacak. İnceledikten sonra “Kabul et ve Yükle” butonuna tıklayın.
  3. Dosya bilgisayarınıza inecek. Eğer indirme başlamadıysa orada da yazdığı gibi “yeniden indirmek için buraya tıklayın” yazısına tıklayın.
  4. İndirilen dosyayı açın. Google Drive kurulumu otomatik olarak dosyalar indirilip başlayacak. 5 dakika kadar bekleyin.
  5. “Yükleme işlemi tamamlandı” yazısını gördükten sonra kurulumu kapatabilirsiniz.

Yükleme bittikten sonra otomatik olarak Google Drive programı açılacak. Bu program aracılığıyla bilgisayarınızdan istediğiniz dosyayı rahatlıkla Google Drive’a aktarabilirsiniz. Bu şekilde telefonunuza, tabletinize de dosya atabileceğiniz gibi dosyalarınız güvende olacak.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *