Google Chrome Güvenli İnternet Tarayıcısı
20 Eki, 2019 14:41 tarihinde eklendi

Google Chrome Güvenli İnternet Tarayıcısı

Google Chrome Güvenli İnternet Tarayıcısı

Web’i daha etkili ve daha hızlı kullanmak adına Google tarafından 2008 yılında piyasaya sürülen Google Chrome, her yönü ile günümüzde kullanılan diğer internet tarayıcılarına göre daha avantajlı durumda. Hız, arayüzü, tema, güvenlik ve eklenti gibi onlarca alanda diğerlerine göre değerlendirildiğinde çok büyük artılarının olduğu bilinmektedir. Öyle ki, tüm internet servis sağlayıcıları arasında %60’a yakın bir oran ile ilk sırada tercih edilmesi kesinlikle bir tesadüf değil. Buna neden olan en önemli şey ise; hiç kuşkusuz Güvenli internet ortamı sağlamasıdır. Biz de bu yazımızda “Google Chrome’nin Güvenli İnternet Tarayıcısı” olmasını ve bunun için sahip olduğu altyapıyı sizlerle paylaşmak istedik.

Güvenli İnternet Tarayıcısı Ne Demek?

Güvenli tarama, çeşitli siber saldırılara karşı daha korumalı olan Web’de gezinmeye izin vermek için özel güvenlik mimarisinin kullanılmasını içerir. Güvenli tarama, Web tarayıcılarının ve diğer teknoloji şirketlerinin üreticileri tarafından sunulan farklı türde araçların desteklediği bir olgudur. Çoğu durumda, Web tarayıcıları daha güvenli tarama için belirli kaynaklar sunar. Bu kaynaklardan en çok bilinenleri hiç kuşkusuz gömülü kodlar veya eklentilerdir.

Google Chrome tarayıcısı, kötü amaçlı yazılım veya diğer siber güvenlik sorunları içerme potansiyeli bulunan siteler için uyarıları görüntüleyen güvenli bir tarayıcı olarak kendini şartlandırır. Diğer durumlarda, sosyal medya platformları gibi Web özellikleri noktasında kendi güvenli tarama özelliklerini sunar. Mesela Google Chrome hem kendi tarama ve filtreleme anlamında güvenlik ayarlarını kullanırken; aynı zamanda diğer gömülü ve tanımlı web site ve platformların da güvenlik ayarlarını ilk aşama geri püskürtme veya tanımlama anlamında kullanır. Mesela Facebook güvenlik ayarlarının kullanılmasıyla uygulanabilecek güvenli taramasından yararlanarak hem daha fazla güvenlik seti oluşturur hem de kendi sahip olduğu güvenlik filtresi ile “düşmanlara” karşı daha büyük savunma sağlar.

Genel olarak, güvenli tarama, Web tarayıcıları için birçok farklı kontrol ve ayara dikkat etmek anlamına gelir.

Google Chrome Bu Aşamada Ne Sunuyor?

Google Chrome, Google gibi güçlü bir devin sahip olduğu tüm güvenlik duvarlarını serbestçe kullanabildiğinden, diğer internet tarayıcılarına göre bir adım daha öndedir. Bu aşamada, oldukça büyük sekans ayarlamaları yapar ve güvenlik tehditi oluşturabilecek tüm spam, Truva atı, virüs ve diğer ataklara karşı güvenlik duvarını siper haline getirir. ActiveX kontrolleri gibi öğeleri devre dışı bırakmak, güvenilir bölgeler oluşturmak ve potansiyel olarak tehlikeli web sitelerini önlemek için araçlar uygulamak da Google Chrome’nin en etkili koruma yöntemleri arasındadır. Ayrıca bir tarayıcı aracılığıyla kötü amaçlı yazılım veya diğer sorunları ortaya çıkaran açılır pencereler, çerezler ve diğer öğeler için kontroller de Google Chrome için üst düzeydedir. Bu ayarların birçoğu, sunucuların Internet trafiğini tanımlayıp ele almasının kesin yollarını içerir; daha kesin ayarlar, kullanıcıların meşru olan siteleri belirlemelerine yardımcı olabilir ve kendilerine zarar verme potansiyeli olan siteleri dağıtır. Başka bir deyişle, güvenli tarama özelliklerinin çoğu, “normal” Web trafiğini destekleyen, kimlik doğrulama ve diğer olaylara yakından bakıldığında kullanıcıların korunmasına yardımcı olabilecek etkileşim türleri için geçerlidir.

2019’un En Güvenli İnternet Tarayıcısı

Geçmiş yıllarda olduğu gibi 2019’un da en etkili ve en güçlü güvenli internet tarayıcısı Google Chrome oldu. Siber suçlar, virüs atakları, veri hırsızlıkları ve internet kullanıcılarının bilgilerinin üçüncü kişiler ile paylaşımının en fazla artış gösterdiği 2019’da, aynı artışa paralel olarak Google Chrome’den de üst düzey güvenlik protokolleri ve savunma hamleleri geldi. Buna göre, bu noktalardaki saldırılar bu yıl geçen yıla göre %16 oranında artarken; Google Chrome’nin yeni güncellemeler ile birlikte sunduğu güvenlik duvarı %21 oranında püskürtme gücü ve performansı göstermiştir.

Kişiselleştirilmiş güvenli arama sonuçları, siber tehditler ile mücadele, spam ve truva ataklarının püskürtülmesi, kaynağın kısa sürede ve etkili şekilde belirlenmesi ve arttırılmış güvenlik alanındaki başarıları sayesinde, bu yıl da En güvenli internet tarayıcısı olarak Google Chrome ilk sırada yer almaktadır.

 

Google Chrome Bu Aşamada Neler Yapıyor?

Öncelikle Google Chrome, en güvenli internet tarayıcısı olma başarısını sadece savunma anlamında yapmıyor. Aynı zamanda, kaynağın belirlenmesi ve devre dışı bırakılması gibi çok etkili bir silahı da Google Arama Motoru sayesinde yapabiliyor ve bunda da çok büyük ilerleme kat etmiş durumda. Zararlı sitelere henüz girmeden ve veri indirme işlemi başlamadan önce ikazda bulunarak güvenlik duvarını aktif hale getiriyor. Devam etmenize izin vermediği bu sitelere girişi yasaklıyor ve bazı durumlarda bunu sizin tercihinize bırakabiliyor. Kum havuzu olarak bilinen siber saldırı ataklarına karşı oluşturulan koruma duvarında, kötü amaçlı yazılımları da savuşturmakta ve filtrelemektedir.

Tüm bunların yanı sıra, Google Chrome, sürekli olarak geliştirdiği ve yenilediği güvenlik duvarı filtrelerini yeni güncellemeler ile kullanıma açık hale getiriyor. Bu sayede, son tanımlanan virüs ve diğer tehlikeli ataklara karşı canlı ve güncel şekilde mücadele etmeyi sağlıyor.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *