Google Chrome’a Kurulması Gereken Eklentiler
16 Eki, 2014 17:18 tarihinde eklendi

Google Chrome’a Kurulması Gereken Eklentiler

Google Chrome’a Kurulması Gereken Eklentiler

Google Chrome’a Kurulması Gereken Eklentiler, Google Chrome En iyi 5 Eklenti, Google Chrome, günümüzde en gelişmiş ve en çok kullanılan tarayıcılardan birisi. Chromium tabanlı, Google’ın geliştirdiği bu tarayıcıyı siz de kullanıyorsanız işinize yarayabilecek bazı temel eklentiler var. Bu pratik tarayıcının kullanımını yeni eklentiler ile daha da kolaylaştırıp, yeni özellikler ekleyebilirsiniz. Bu önemli eklentileri detaylıca sitemizde yer verdik.

Turn Off the Lights – Işıkları Kapatın

Link : https://chrome.google.com/webstore/detail/turn-off-the-lights/bfbmjmiodbnnpllbbbfblcplfjjepjdn

Uygulamanın tam adı Turn Off the Lights olan bu eklentinin Türkçe anlamı “Işıkları kapatın” anlamına geliyor. İsminden de anlayabileceğiniz gibi bir dizi, film, video vs. izlerken, sayfadaki diğer kısımların karanlık hale gelmesini sağlıyor. Yani oynatıcı dışında sayfada başka bir şey kalmıyor. Dizi, film gibi şeyler izlerken dikkatinizi bozacak reklamlar olmasından dolayı oldukça işinize yarayabilecek bir eklenti. Kullanımı da oldukça basittir. Eklentiyi kurun sonra sayfanın sağ üst kısmı yani adres çubuğunun sağ tarafında bulunan ampul işaretine tıklamanızla bu özellik aktif oluyor.

SearchPreview – Arama Sonuçlarını Tıklamadan Görün

Link : https://chrome.google.com/webstore/detail/searchpreview/hcjdanpjacpeeppdjkppebobilhaglfo

Bu eklenti, Google’da yaptığınız aramalarda karşınıza çıkan sonuçlardaki adreslere tıklamadan, zahmetsin bir şekilde sayfanın ön izlemesini görebilmenizi sağlıyor. Arama yaptığınızda sonuçların hemen yanında ufak bir ön izleme sayfası görünmektedir. Kısacası siteye girmeden sitenin içeriğini görebilmeye yarıyor. Tabi yavaş bir bilgisayarınız varsa kurmanızı tavsiye etmeyiz çünkü arama sonuçlarının açılması sonuç sayfasının açılış süresini etkileyecektir. Search Preview adlı bu eklentiyi kurmak için sayfasına Google Chrome tarayıcınızla girip “+ ÜCRETSİZ” butonuna basın. 1 dakika gibi bir süre içinde eklenti tarayıcınıza kurulmuş olacaktır.

Hoverzoom – Resimlerin Kolayca Büyük Halini Görün

Link : https://chrome.google.com/webstore/detail/hover-zoom/nonjdcjchghhkdoolnlbekcfllmednbl

Google Chrome tarayıcısının en çok kullanılan ve en çok sevilen eklentilerinden birisi ise Hover Zoom eklentisidir. Bu eklenti ile sayfada bulunan ufak boyutlu resimleri yeni bir sayfa açmadan üzerine gelerek tam boyutunu görebiliyorsunuz. Örneğin Facebook’ta arkadaşınızın fotoğrafının üzerine tıklamadan sadece fotoğrafın üzerine gelerek imlecinizin sağ üst kısmında fotoğrafın tam boyutunu görebilirsiniz. İnternette gezerken oldukça kolaylık sağladığından mutlaka kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu kullanışlı eklentiye Hover Zoom sayfasından ulaşıp, ücretsiz bir şekilde tarayıcınıza kurabilirsiniz.

NOT: Önceden bu eklentinin açığı olduğu hakkında internette çeşitli söylentiler bulunmaktaydı. O zamanlarda eklenti mağazadan tamamen kaldırılmıştı fakat bir zaman sonra tekrar yayına girdi. Eklentinin şu anda 1 milyon civarında kullanıcısı var. Eklentiyi kurarken bu konuya dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Olası bir problemde sorumluluk size aittir.

Autocomplete = on – Otomatik Doldurmayı Her Sitede Aktif Edin

Link : https://chrome.google.com/webstore/detail/autocomplete-on/ecpgkdflcnofdbbkiggklcfmgbnbabhh

Google Chrome tarayıcısında otomatik doldurma özelliği bulunmaktadır. Herhangi bir kayıt formu veya üyelik formu doldururken kullanıcı adı, e-posta, adres gibi bilgileri Google Chrome önceki girdiğiniz bilgilere göre otomatik olarak doldurabiliyor. Ancak bu özelliği bazı siteler kayıt kısmında engelleyebiliyor. İşte bu eklenti bu özelliği engelleyen sitelerdeki engeli kaldırmaya yarıyor. Yani her sitede otomatik doldurmayı aktif hale getiriyor. Bu Google Chrome uzantısına Autocomplete sayfasından ulaşıp, ücretsiz bir şekilde tarayıcınıza kurabilirsiniz.

AdBlock Plus – Reklamlardan Kurtulun

Link : https://chrome.google.com/webstore/detail/adblock-plus/cfhdojbkjhnklbpkdaibdccddilifddb

Google Chrome’un en çok kullanılan eklentisi AdBlock, birçok sayfada bulunan reklamları engelliyor. Özellikle bu eklenti rahatsız edici derecede çok fazla reklam bulunduran sitelerde ve uygunsuz reklamlar barındıran sitelere girerken oldukça işe yarıyor. Sadece sitelerde değil, Youtube gibi bilinen video servisi veren sitelerde de videoların içinden reklamları kaldırıyor. Böylece hem reklamlardan kurtulmuş oluyorsunuz hem de sayfalar reklamlardan arındırıldığından daha hızlı açılıyor. Eklenti tamamen ücretsizdir. Bu eklentiye Adblock Plus sayfasına girip istediğiniz zaman kurabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *