Google Analytics Nedir ve İlk Site Tanımlama Nasıl Yapılır?
18 Tem, 2015 11:07 tarihinde eklendi

Google Analytics Nedir ve İlk Site Tanımlama Nasıl Yapılır?

Google Analytics Nedir ve İlk Site Tanımlama Nasıl Yapılır?

Google Analytics hakkında öncelikle şunu söylemeliyiz ki bu uygulama tamamen ücretsizdir. Kısacası her hangi bir, Adwords hesabınız olmasına ihtiyaç duyulmasa da kotaları da vardır tabi ki. Örnek vermek gerekirse aylık sayfa gösterim sayınız 5 milyon olana değin ücretsiz kullanılabilmektedir. Ana kullanım amacı ise var olan bir web sitesi için detaylı istatistik toplama sistemidir diyebiliriz.

Web sitesini ziyaret eden kullanıcılar hakkında, ayrıntılı bilgi almak cümlesi dahi Google Analytics için oldukça hafif kalacaktır. Bunun nedeni Google Analytics sadece siteyi ziyaret edenlerin hakkında bilgi vermenin yanında çok daha ayrıntılı bilgiler de verebilmektedir. Bunun ayrıntılarından söz etmemiz gerekecek olursa mesela; ziyaretçinizin kullandığı işletim sistemine dahi ulaşmanız mümkün olabilmektedir. Hatta siteniz içerisindeki faaliyetlerinden kullandığı mobil sistem hakkında dahi bilgi toplanabilmektedir.

Yapılacak olan şey ise ya mevcut Gmail hesabı ile giriş yapmak ya da http://www.google.com/analytics/tr-TR/ adresi aracılığı ile üye olmak olacaktır. İster “OTURUM AÇIN” ya da “YENİ HESAP OLUŞTUR” butonu ile işlem yapabilirsiniz.

analytics_1

Bu aşamadan sonra açılacak olan ekranda sitenizi tanımlayabilir ve gerekli aşamalardan sonra sizle verilecek olan kodu web sitenize yerleştirmelisiniz. Ancak bu konuda kendinizi yeterli görmezseniz verilen html dosyasını sitenizin ana dizinine yüklemeniz de işinizi görecektir. Doğrulama sonrası sitenizle alakalı tüm istatistikleri takip edebilirsiniz. Böylece siteniz hakkında en doğru değerlendirmeleri yerine getirme olanağı sağlamış olacaksınız. Web sitelerinde takibin önemi de yadsınamaz.

analytics_2

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *