Facebook İle 5 Yıl
7 Ağu, 2015 10:12 tarihinde eklendi

Facebook İle 5 Yıl

Facebook İle 5 Yıl

Facebook tarihin en büyük büyüyen sosyal ağ sitesidir. Bir üniversite öğrencisi iken Mark Zuckerberg popüler sosyal ağ sitesi kurdu. Geçtiğimiz beş yıl içinde Facebook a birçok yatırımlar yapılmıştır, PayPal ortak kurucusu Peter Thiel beş yüz bin dolar ile şirketten hisse almıştı.

Geçtiğimiz yıllar boyunca Yahoo ve Google gibi büyük online şirketler Facebook u satın almak istedi. Ancak Mark Zuckerberg Facebooku hiçbir zaman satmak istemedi. Ancak 24 Ekim 2007 yılında Microsoft on beş milyar dolar civarında değeri olan Facebook un yüzde 1.6 lık hissesini 240 milyon dolara satın aldı.

Ama zamanla eşit olarak büyüyen Facebook kendi türünü sosyal paylaşım sitelerinin en büyüğü ve 5 yaşında. Bunun şerefine şirket büyük kutlamalar yaptı 150 milyonu aşkın şanslı kullanıcılar sanal hediyeler kazandı. MySpace ile olan rekabetini kazanmış oldu.

İnsanlar kendi fotoğraflarını sadece internet ortamında görmek için değil diğer insanlara göstermek ister Facebook bunu çok iyi gördü. İnsanların aile, arkadaş vb çevrelerine resimlerini göstermek için güvenli bir ortam sundu. Bu şekilde şirketin şöhreti yükseldi. İnsanlar artık hayatlarındaki; tatil, düğün, doğum günü gibi her anı siteye yüklüyor ve arkadaşları ile paylaşıyor.

Facebook un popüler olmasının yani sıra geliştirdiğin uygulamalardır. Diğer sosyal paylaşım sitelerinde böyle bir olanak yoktu. Sizde Facebook API yi kullanarak uygulamalar oluşturabilir bunu insanların kullanımına sunabilirsiniz.

Şimdi Facebookun ne kadar aktif olduğuna bakalım. On beş milyon kullanıcının Durum güncellemeleri resim yüklemeleri ve yorum bırakmaları ne kadar çok olduğunu düşünebilir misiniz?

Tüm bu gelişmelerden dolayı Facebook u kutluyoruz. Teknolojilerini geliştirmek konusunda onlara başarılar diliyoruz. Rakipsiz olarak uzun bir süre daha devam edeceğini görüyoruz ve geçmiş 5 yıl gibi gelecekteki yıllarda bu şekilde devam etmelerini bekliyoruz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *