Gmail’a Giriş Nasıl Yapılır?
31 Ara, 2018 23:16 tarihinde eklendi

Gmail’a Giriş Nasıl Yapılır?

Gmail’a Giriş Nasıl Yapılır?

Gmail Neden Çok Tercih Ediliyor

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında neredeyse tüm işlemlerin göbeğinde internet yer almaktadır. Günümüze en büyük eğlence ve iletişim vasıtası olan internet sayesinde hayat kolaylaşmaktadır. Bilgi edinmek, bankacılık işlemlerini yapmak, eğlenceli videolar izlemek, herkesle iletişimde bulunmak, ticari işlemleri takip etmek gibi işlemler basit internet bilgisi ile halledilmektedir. Son yıllarda eğitim alanında kullanılması, tüm kademelerde başarılı sonuçlar vermiştir. Kaynaklara ulaşmak, ödev vermek, not takibi yapmak, devamsızlıkları incelemek, sunum hazırlamak, doküman çıkarmak gibi sayısı işlev eğitimin çok yönlü olmasına katkıda bulunmuştur.

Sosyal Medya Kullanımı

Dünya nüfusunun %40’ı sosyal medya kullanmaktadır. Günün büyük çoğunluğunda sosyal paylaşım platformlarında vakit geçirilmektedir. İnternet kullanım oranının %50 civarında seyretmesi karşısında internet kullanıcılarının büyük çoğunluğunun az veya çok sosyal medyada vakit geçirdiği görülmektedir. Video paylaşmak ve izlemek, blog yazmak ve okumak, fotoğraf paylaşımı yapmak gibi birçok aktivite sayesinde eğlenceli zamanlar geçirilmektedir. İnternet kullanımı olmadan sosyal medya kullanımı mümkün değildir.

Video Paylaşım Platformları

Sosyal medya platformlarından sonra en fazla zaman geçirilen alan video paylaşım platformlarıdır. Her dakika yüzlerce videonun eklendiği farklı siteler sayesinde yemek, spor, siyaset, haber, makyaj, şaka, eğitim, kısa film gibi çok farklı kategorilerde izleme yaparak sıkıcı zamanlarda hoş vakitler geçirilmektedir. Video paylaşım platformlarına üye olmadan izleme yapılabilirken üye olduktan sonra video beğenme, paylaşıma, kendine özel kategori ve izleme listesi hazırlama gibi artıları olmaktadır.

Bilgi Paylaşımı ve Alışveriş

İnternette vakit geçiren insanların en fazla zaman ayırdığı bölüm olarak araştırma yapmak gelmektedir. Her türlü alanda farklı bilgi taraması yapılarak internetin nimetlerinden yararlanılmaktadır. Tartışmasız günümüzde en büyük kütüphane internettir. Bunun dışında e-ticaretin hız kazanmasıyla alışveriş ortamı sanal âleme taşınmıştır. Zengin kategorileri ve uygun fiyatları bir araya getiren internet insanlar için cazip hale gelmiştir.

Üyelik ve İletişim

Tablet, dizüstü, masaüstü bilgisayar ya da mobil cihazlar vasıtasıyla internete giriş yapılıp internet imkânlarından yararlanılabilir. Günümüzde en büyük iletişim aracı şüphesiz internettir. Sosyal medyadaki mesajlaşma programları, özel anlık mesajlaşma uygulamaları ve mail gönderileri sayesinde hızlı bir iletişim sağlanmaktadır. İnternetten, mobil uygulamalardan ve diğer platformlardan tam anlamıyla yararlanmak ancak üye olmakla mümkündür. Bankacılık işlemleri, video platformları, sosyal medya platformları üyelik kabul ederek hizmet sağlamaktadır. Üye olmak için kişiler mail hesabına ihtiyaç duyarlar. En çok talep gören, kolay kullanılan ve bilinirliği yüksek olan Gmail’dir. Kolay açılması, kullanımın basit olması nedeniyle Gmail faydalıdır ve her türlü iletişim aracı olarak da kabul edilmektedir. Resmi kurumlar, bankalar ya da eğitim kurumları Gmail hesaplarını yazışma adresi olarak geçerli saymaktadır. Bu nedenle öncelikle bir Gmail hesabı açmak ve Gmail girişi yapmak gereklidir.

Gmail Nasıl Açılır?

Google e-posta servisi olarak faaliyet gösteren Gmail hesabı açmak kolaydır. Bu nedenle açın Google hesabı ve keyfinize bakın. Gmail hesabı açmak için Google’a Gmail hesabı açmak yazılabilir ya da biliniyorsa doğrudan Gmail hesap açma linki kullanılarak Gmail açma sayfasına girilir.

Burada ad, soyad,  kullanıcı adı ve şifre belirlenerek ileri butonuna basılır.

Kullanıcı adı daha önceden alınmış ise sistem yazdığınız kullanıcı adını kabul etmeyecektir. Burada ekleme ya da çıkarmalar yaparak alternatif bir kullanıcı adı belirlenir. Sistem tarafından önerilen kullanıcı adları arasından da seçim yapılabilir. Bundan sonraki adımda güvenlik için telefon numarası istenir.

Hesabı doğrulamak için verilen telefon numarasına mesaj gelecektir. Kullanılmayan ya da sahibi olunmayan bir telefon numarasının verilmesi halinde hesap doğrulanmayacağından Gmail hesabı oluşturma aşaması başarısız olacaktır. İleri aşamada yaşanabilecek erişim sıkıntıları için ikincil bir mail hesabı istenmektedir.

Doğum tarihi ve cinsiyet sekmeleri doldurulduktan sonra “gizlilik ve şartları kabul ediyorum” kutusunun seçilmesi ve devam edilmesi ile Gmail hesabı açılmış olur.

Gmail Nasıl Kullanılır?

Gmail hesabına girişi yapmak ve kullanmak kolay, basit, faydalı ve pratiktir. Açın Google arama motorunu ve Gmail giriş yazın. Gelen hesap sekmesi üzerinde kullanıcı adı ve şifre doğru bir şekilde yazılarak Gmail’e giriş yapılır.

Gmail hesabının sol tarafından mail trafiğini gösteren sekmeler bulunur. Aynı sekmeler postaların üst kısmında da sıralanmıştır. Gelen postalar toplu şekilde listelenebileceği gibi, önem sıralarına göre yıldızlı, ertelendi, önemli gibi ayrı ayrı kategorilerde de gösterilir. Ayrıca Gmail gelen postaları gönderen kişilere göre “sosyal, güncellemeler, forumlar, tanıtımlar” olarak ayırır. Böylelikle kullanıcın aradığı postayı rahatça bulması, görmek istemediği gereksiz postaları ayrı bir alanda tutması sağlanır. Kullanıcı kendisine özel mail kategorisi de oluşturulabilir. Gelen postalar kolaylıkla kullanıcı tarafından silinebilir. Gmail kişilerin bir grup oluşturmasına ve böylelikle toplu mesaj atabilmesine de imkân sağlar.

Gmail ’de E-Posta Nasıl Yazılır?

Gmail girişi yapıldıktan sonra gelen ekranın sol üst kısmında “E-Posta Yaz” butonu bulunur. Bu butona tıklandıktan sonra sağ alt kısımda mesaj kutucuğu çıkacaktır. Alıcı kısmına posta gönderilecek kişinin mail adresinin yazılması gerekir. Mail hesabının Gmail olması zorunlu değildir. Konu kısmına alıcının dikkatini çekecek bir başlık atılır. Onun altındaki metin kutucuğuna karşı tarafa iletilmek istenen metin yazılır. Konu ve metin kısmı zorunlu değildir. Karşı tarafa dosya gönderilecek ise alttaki gönder kısmının sağındaki ikinci (ataç işareti) işarete tıklanarak bilgisayar içerisindeki dosyalar eklenebilir. Unutulmamalıdır ki Gmail 25 MB’tan büyük gönderilere izin vermez. Metin kutusunun altındaki butonlar vasıtasıyla postadaki metin kalınlaştırılabilir, metine emoji eklenebilir, dosya gönderini drive yardımıyla yapılabilir, fotoğraf ve bağlantı eklemesi sağlanabilir.

Gmail Ayarları Nasıl Yapılır?

Gmail sayfasının kullanıcılar tarafından özelleştirilmesin imkân tanınmıştır. Mail sayfasının sağ üst kısmında bulunan Ayarlar sekmesi altında bulunan kategoriler kullanılarak kişisel zevklere uygun bir Gmail sayfası elde edilebilir.

  • Görüntü yoğunluğunda üç farklı seçenek bulunmaktadır. Standart yöntemde mailler geniş ve daha büyük puntolarla gösterilir. Kompakt seçeneğinde ise puntolar küçülür ve çok daha fazla mail görünür hale gelir. Kompakt seçenekte yazı yoğunluğu fazladır ancak sürekli kullananlar için toplu bir görünüm sağlar.
  • Gelen kutusu yapılandır sekmesinde ise yukarıda gelen maillerin hangi kategoriye atılacağı gibi hususlar belirlenebilir.
  • Ayarlar bölümünden maillerin görünümleri, uyarılar, eklentiler, spam adresler, engellemeler, yönlendirmeler, sohbetler, birden fazla mail hesabı gibi farklı alanlardaki ayarlar yapılarak Gmail ’in daha efektif kullanılması sağlanır.
  • Temalardan mail sayfasının arka planına görseller eklenebilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *