Gmail Posta Kontrolü
13 Şub, 2019 14:58 tarihinde eklendi

Gmail Posta Kontrolü

Gmail Posta Kontrolü

İş, eğitim, alışveriş ya da teknoloji gibi farklı alanlardan posta gönderimi yapılır. Posta adresine her gün yeni kampanyalar, bildirimler, hatırlatmalar ya da güncellemeler gibi sebeplerle posta gelmektedir. Gmail posta kontrolü bakımından en gelişmiş uygulamalardan birisidir. Gelen postaların kontrol edilebilmesi bakımından kullanıcılara büyük farklılıklar sağlanmaktadır. Gmail ile kullanıcılar postaları üzerinde tam hâkimiyet kurmaktadır. Gmail farklı oturum aç özelliği ile başka bir bilgisayarda ya da mobil cihazda postaya giriş yapılmış olsa bile posta hâkimiyeti devam etmektedir.

Gmail Gelen Kutusu Yapılandırma

Gmail gelen kutusu, Gmail hesabına erişim sağlandıktan sonra gelen ekranın sol üst kısmında yer alır. Gelen kutusu adı altında “yıldızlı, ertelendi, önemli, kategoriler” gibi alt mesaj birimleri yer alır. Kullanıcı istediği takdirde bu birimleri kullanarak kendisine gelen mesajlara doğrudan ulaşır. Kullanıcılara tanına en büyük avantaj ise kişiselleştirme yapılarak, mesaj birimlerinin değiştirilmesi ve bazı kaynakların spamlanmasıdır. Gmail kullanıcılarına sınırsız bir kişiselleştirme seçenekleri sunmaktadır. Adreslerden gönderilen postaların hangi mesaj bölümüne düşeceğinden, engelleme ve tema uygulamalarına kadar kullanıcı kendisine özel bir Gmail ekranı oluşturabilecektir.

 Gelen Postaların Okunması

Gmail girişi yapılmış ise sol kısımda bulunan mesaj bölümüne gidilir. Burada bulunan Gmail gelen kutusu aç kısmından gelen mesajlar görüntülenir. Burada gelen posta kalın puntolar ile görünür. Bu durum gelen postanın okunmadığı anlamına gelir. Üzerine tıklanan posta açılır ve kullanıcı tarafından okunabilir. Gmail tarafından kullanıcılara sunulan bir özellik de mesajların okunmamış olarak gösterilebilmesidir. Önemli olduğu düşünülen bazı mesajları gözden kaçırmamak için okunmamış gösterilmesi sıkça uygulanmaktadır.

İstenmeyen Kullanıcıların Engellenmesi

Gmail gelen mesajlar içerisinde bazı kullanıcılara ait mesajların görünmesi istenmiyor ise Gmail ayarlar bölümünde bulunan “Filtrelenen ve engellenen adresler” kısmından bu kullanıcılar engellenebilir. Burada yapılacak tek husus Gmail hesabı girişi ile beraber bu bölüme gelinmesi ve istenmeyen kullanıcının mail adresinin eklenmesidir. Yeni adres eklenmesi için “yeni filtre oluştur”  sekmesinden yararlanılmalıdır. Bu işlem yapıldıktan sonra bu kişinin mesajları görünmeyecektir. Bu kişiler ya da kurumlar tarafından atılan postalar artık gelen kutusunun spam kısmında yer alacaktır. İstendiği takdirde spam kısmından gönderilen postalar okunabilecektir.

Engelin Kaldırılması

Bazen engellenen kullanıcının yeniden aktif hale getirilmesi gerekebilir. Örnek vermek gerekirse; mesaj göndermesi istenmediği için engellenen bir banka hesabının, o bankadan kredi kartı alınması nedeniyle aktif hale getirilmesi gerekebilir. Bu durumda Gmail kullanıcılara kolaylık tanımaktadır ve uygulanan engelin kaldırılması oldukça kolaydır.

Gmail gelen kutusu giriş işleminden sonra Ayarlar kısmından “Engellenen ve filtrelenen” kısmına gelinir. Burada alt kısımda engellenen adresler gözükecektir. İlgili adresin yanındaki kutucuk tıklandıktan sonra alt kısımdaki “seçilen adreslerin engellemesini kaldır” butonuna tıklandığı takdirde ilgili kullanıcın gönderdiği postalar normal olarak gelen kutusunda görülecektir.

Kullanılan Anahtar Kelimeler:

Gmail farklı oturum aç,

Gmail gelen kutusu,

Gmail gelen kutusu aç,

Gmail gelen kutusu giriş,

Gmail gelen,

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Yapılan Yorumlar

  1. fikret

    süper

    • access_time 10 Şub 2020, 19:00
    • Cevapla