Çağımızın Yeni Yazılı İletişim Aracı Elektronik Postalar
13 Tem, 2019 19:54 tarihinde eklendi

Çağımızın Yeni Yazılı İletişim Aracı Elektronik Postalar

Çağımızın Yeni Yazılı İletişim Aracı Elektronik Postalar

Teknoloji sürekli olarak ilerliyor ve yeni teknolojiler birbiri ardına hayatlarımıza giriyor. Bilgisayar ve akabinde internetin insanların yaşamlarına girmesi dünyanın çehresini adeta başka bir boyuta taşıdı. Bu iki kavramla beraber insanlar yeni yeni olgular ile tanıştı ki onlardan bir tanesi de kısaca e- posta adı verilen elektronik postalar.

Elektronik postalar nedir sorusuna verilebilecek en temel yanıt evet bu bir mektup ama sanal ya da diğer bir deyiş ile elektronik ortamda yapılan yazışmalara verilen isim. Kişiler bu sistem üzerinden her türlü resmi ya da özel haberleşmelerini yapıyorlar. Müzik, resim, fotoğraf vb. her türlü evrakı anında gönderiyorlar. Bu bağlamda elektronik postalar mektup ve faksın yerini almış durumda.

Kişiler başta bu alanda ilk olan Hotmail e posta olmak üzere birçok yerli yabancı elektronik posta adresini kullanarak iletişimini sağlıyor. Sonuçta söz uçuyor, yazı kalıyor misali.

Başka Hangi Elektronik Posta Adresleri Vardır?

Hotmail bilinen ve bu alanda üstte de ifade edildiği gibi alanında ilklere imza atan bir elektronik posta adresi. Ama bunun dışında Gmail. Yahoo mail, ülkemizden Yandex, Mynet gibi web sitelerinin de mail adresleri bulunuyor.  Mynet, Yahoo, Hotmail gmail giriş konusunda birbirine benzeyen ve çok da farklı olmayan sadece kurumları farklı olan sitelerdir.

Yerli olan sitelerin dilleri Türkçe olması İngilizce bilmeyenlere büyük kolaylık sağlamakla beraber diğer sitelerde de rahatlıkla Türkçe dil olanakları insanların karşısına çıkmaktadır.

Oturum Nasıl Açılır?

Hotmail gmail oturum aç denildiğinde hiç bilmeyenlere ilk başta her şey özellikle de bilgisayar dünyasına yabancı olanlar için zor gibi görünebilir ama kimsenin gözünü korkutmamalıdır.

Yapılacak olan işlemler şu şekildedir:

Öncelikle ilgili sitenin web adresine girilerek oturum aç sekmesine tıklanır. Orada hesabınız var ise kullanıcı adı ve şifresi girilerek size gelen elektronik postalara bakılır ya da gönderilecek elektronik postalar gönderilir.

Ama kişinin eğer bu adreste bir mail adresi yok ise o zaman elektronik yazışma için bir yeni hesap açması gerekir. O durumda da yeni hesap ekleyin butonuna basarak ilk adım atılır. Bu aşamada öncelikle kişi kendisi için bir kullanıcı adı ve buna bağlı şifre belirler. Akabinde ilgili, her elektronik posta servis sağlayıcısına göre değişiklik gösteren bilgileri girer ve sonrasında hesabını aktive eder. Kolay basit bir biçimde bu aşamadan sonra da elektronik posta faaliyetlerini yapabilir.

Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hangisi olursa olsun Hotmail oturum aç gmail oturum aç derken bazı temel hususları göz ardı etmemek gerekir. Öncelikle olarak mutlaka unutulmayacak bir kullanıcı adı belirlenmelidir. Ama bunun tam aksine şifre kişilerin doğum tarihi, doğum yeri gibi herkesin kolayca tahmin edemeyeceği en az 8 karakterden oluşmalıdır. Bu karakterler arasında hem sayılar, hem harfler bulunmalıdır. Büyük küçük harfler kullanılmalıdır.

Oturum kullanılmadığı zaman mutlaka güvenlik açısında kapatılmalı ve bilgi kaybı yaşamamak için başkalarının erişimi zorlaştırılmalıdır. Kişi olabiliyorsa başka adreslerden bu e posta adresine girmesi gerekir ise onay mesajları istemelidir. Unutmamak gerekir ki gmail son dönemlerin en popüler mail araçları arasında yer almaktadır.

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *