Neden Gmail?
25 Mar, 2016 13:55 tarihinde eklendi

Neden Gmail?

Neden Gmail?

Dünyanın en çok kullanılan mail servisi olan Gmail’in neden bu kadar tercih edildiğini, sevildiğini sorgulamak gerekli diye düşünüyorum. Bu doğrultuda yazımızda dünya çapında milyonlarca kişi tarafından kullanılan bu mail servisinin tercih edilme sebeplerine ve yapısına inerek neden Gmail? Sorusuna yanıt arayacağız.

Google, yayın hayatına başladığı günden bu yana hep flat, bir nevi sade tasarımı tercih etti. Bunun yanında işlevselliği ve pratikliği de oturtunca herkes tarafından kolaylıkla benimsendi. Sonralarda Google, benimsediği bu sade yapıyı servislerine de yansıttı. Öyle ki Gmail, günümüzde en sade ve temiz arayüze sahip mail servisi olarak gösteriliyor. Buda Gmail’in başarısındaki en önemli etmen olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü insanlar karışıklığı sevmiyor, aradığını çabucak bulmak ve işini kolayca halletmek istiyor. Gmail’de bu durumu en iyi şekilde sunmayı başarıyor, mail servisine kattığı reklamlar ile de kesinlikle kullanıcıyı rahatsız etmiyor. Gmail’in en büyük rakibi olarak görünen Outlook (eski adıyla Hotmail) sadeliğe ve işlevselliğe son yıllarda ciddi şekilde önem vermeye çalışırken günümüzde bu konuda halen bekleneni verememiş gibi gözüküyor.

Gmail’in bir diğer ön plana çıkan özelliği ise spam filtresinin çok iyi çalışması. Bu sayede kullanıcılar, çok az seviyede rahatsız edici mail görüyor ve maksimum seviyede deneyim yaşıyor. Diğer Google servislerinin (Youtube, Google+ vb.) günümüzde ciddi ivme kazanması ve Gmail’in bu servislerle kompakt bir biçimde çalışması, popüler mail servisinin daha da popüler hale gelmesindeki etmenlerden bir tanesi.

Sonuç olarak Gmail, günümüzde her yönüyle lider bir mail servisi olma özelliğini taşıyor ve arkasında çalışan onlarca profesyonel mühendis ile her geçen gün güncellenerek daha iyi hale geliyor.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *