Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı
6 Ağu, 2015 4:26 tarihinde eklendi

Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı

Bireysel Emeklilik Sisteminde Devlet Katkısı

1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yepyeni bir sistem hayata geçti. Hiçbir ek yatırım aracına ihtiyaç duymadan bireysel emeklilik sisteminde devletin %25’lik büyük katkısı artık yürürlükte. Artık sisteme yatıracağınız her tutarda sözleşmenize bağlı olarak alt hesabınıza katkı payınız yatırılıyor. Kısacası yatıracağınız her 100 TL için devlet alt hesabınıza 25 TL daha yatırıyor.

Devlet katkısından 18 yaşını geçmiş tüm T.C. vatandaşları faydalanabiliyor. Bu payı hak edebilmeniz için ise size bir süre sınırı koyuluyor. Eğer bireysel emeklilik sisteminden ilk 3 yıl içerisinde ayrılırsanız devletin size vermiş olduğu %25’lik paydan hiçbir şekilde faydalanamıyorsunuz. Üçüncü yılda %15, altıncı yılda %35, onuncu yılda %60’ından faydalanabiliyorsanız. Eğer emeklilik yaşınız olan 56 yaşını beklerseniz devlet katkısının tamamını çekebiliyorsunuz.

Devlet katkısının bir üst sınırı da bulunmaktadır. Bu üst sınır yıllık brüt asgari ücretin %25’i ile sınırlıdır. Bu miktarın üzerinde para yatırılan hesaplarda bu kural uygulanmaktadır. Şu anda bireysel emeklilik için birçok özel şirket bulunmakta. Bunlara kayıt olurken sözleşmenizde devlet katkısının olup olmadığını mutlaka kontrol ediniz.

29 Mayıs 2012 itibariyle bu sisteme kayıt olup daha sonra sistemden ayrılan ve parasını çeken kişiler, devlet katkısı için tekrar sisteme başvurduklarında ise 31 Aralık 2014 tarihini beklemek zorundadırlar. Daha öncesinde devletten herhangi bir katkı payı alamayacaklardır. Yeni mevzuat 1 Ocak 2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *