Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?
6 Ağu, 2015 4:19 tarihinde eklendi

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi, kısacası geleceğinizi şimdiden güvence altına almak demektir. Bugünden birikim yaparak ileride bunu maaş haline getiren sosyal güvenliğinizi önceden sağlayan bir sistemdir.

Peki bireysel emeklilik sistemine kimler dahil olabilir?
18 yaşını doldurmuş her birey bu sisteme dahil olabilir. Emekli olmak için de en az 10 yıl boyunca sistemde kayıtlı olmalı ve 56 yaşınızı beklemelisiniz. 56 yaşınıza geldiğinizde de biriktirdiğiniz parayı ister toplu olarak çekebilir, isterseniz de aylık maaş şeklinde de paraya dönüştürebilirsiniz. Yapılan istatistiklere göre bu sisteme kayıt olan kişilerin genellikle 40 yaş ve üstü bireyler olduğu ortaya çıkmıştır.

Gelecekte sizlerde ferah bir hayat sürmek istiyorsanız şimdiden bu sisteme kayıt olarak gelirinizin %10’unu buraya aktarmanızı tavsiye ediyoruz. Devletin 1 Ocak 2013’ten itibaren uygulamaya başladığı %25’lik devlet katkı payından da artık herkes kayıtsız şartsız bir şekilde yararlanabilecek. Yani aylık 2000 TL geliri olan bir kişi %10’unu bu sisteme aktarırsa artık hesabında 200 TL yerine devletin vermiş olduğu katkı payı ile birlikte 250 TL olmuş olacak. Eğer 56 yaşından önce bu parayı çekmek isterseniz devletin size vermiş olduğu katkı paylarında bir kesilme olacaktır.

Biriken emeklilik fonları devlet için de ciddi bir ekonomik kaynak oluşturuyor. Sürekli dönen para her iki tarafa da büyük bir artı sağlıyor. Bu sistemden istediğiniz zaman paranızı çekerek ayrılabilirsiniz. Bu yüzden herhangi bir risk de bulundurmamaktadır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *