Takvim Senkronizasyonu
11 Ağu, 2019 15:49 tarihinde eklendi

Takvim Senkronizasyonu

Takvim Senkronizasyonu

Son zamanlarda özellikle mobil yaşam tarzına sahip olan bireylerin sıkça kullandığı görev etkinliği saklama alanları çok popüler bir tarz almaya başlamıştır. Öncelerinde kalem ve not defteri ya da ajanda sahibi olup yanında bunlarla gezerek notlarını ve iş planlarını yapmaya çalışan kişiler varken, şimdilerde bu durum çok daha basit bir şekil aldı. Takvim uygulaması denilince birçok kişinin aklına yıllık masa takvimleri gelse de, işin aslı artık mobil uygulamalar tamamen hayatımızı ve planlarımızı kaydettiğimiz yer haline geldi.

Tablet ve akıllı telefonlarda kullanılan takvim uygulaması normal işlemleri yerine getirse de, özel istekleri olan kullanıcılar için birçok konuda yardımcı olmaya çalışmaktadırlar. Özellikle iş konusunda ve özel hayatın düzenlenmesinde uygulamaların değeri çok önem taşımaktadır.  Öte yandan,  kullanılacak olan takvim tasarımlarına göre birçok özelliği ve görselliği yanında getirmiştir. Sizlerde hayatınızı daha düzenli hale getirmek ve randevularınızı atlamamak adına takvim uygulamalarını kullanmaya başlayabilirsiniz. Takvim Senkronizasyonu konusunda birçok akla gelen sorular mevcuttur. İlk olarak akıllı bir telefon ya da akıllı bir tablete sahip olmanız gerekmektedir.

Takvim Uygulamaları ve Düzenlemeler

Akıllı bir telefona ya da tablete sahip olduktan sonra, sizlere cihazınıza gömülü olarak sunulan takvim uygulaması kullanmak çok basittir. Mobil cihazınızda ister internetiniz olsun ya da olmasın, istediğiniz tarihe yine sizin istediğiniz şekilde notlar alabilir, planlamalar yapabilir ve bunları takvimin sizlere günü gelince veya önceden hatırlatmasını isteyebilirsiniz. Diğer taraftan kendi bilgisayarlarımızda da bu takvim uygulamalarını basit bir şekilde kullanabilir ve dilerseniz tabletiniz ile, el bilgisayarı ile ya da akıllı telefonlarınız ile senkronizasyonunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda size en çok desteği alacak olan, IOS ya da Android işletim sistemlerinden fayda almanız mümkündür.

Takvim Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Birçok kişinin merak ettiği Takvim uygulaması nasıl kullanılır? sorusuna gelince, takvim uygulaması dilerseniz minik bir uygulama ile bilgisayarınıza indirebileceğiniz ya da Web tabanlı aktivasyonu yaparak kullanabileceğiniz şekildedir.  Burada en önemli husus aktivasyon yapmak istediğiniz kullanıcı hesabı ile giriş yaparak senkronizasyonu tamamlamanız gerektiğidir. Web tabanlı uygulamalarda en çok karşımıza çıkan uygulamalardan yazılımı kendilerine ait olan takvimleri kullanmakta yarar olduğudur.

Android ve IOS bu konuda hali hazırda sizlere en detaylı şekilde yararlanma hizmeti sunmaya çalışmaktadır. Akıllı Telefonunuzun takviminde yaptığınız bir değişikliği bilgisayarınızda da hemen görmek isterseniz bazı ayarlamalar gerekecektir. Konu ile ilgili detaylar sürekli değişmekte olup basit bir şekilde şu adımları uygulayabilirsiniz;

Android için;

 • İlk olarak senkronizasyon yapılmak istenen her iki cihazın da internete bağlı olduğundan emin olun,
 • Kullandığınız Web tabanlı takvim uygulaması için ayarlar bölümüne giriniz,
 • Senkronizasyon yapmak istediğiniz takvim hesabını seçiniz,
 • Senkronizasyon sekmesi ayarlarının açık olduğundan emin olunuz,
 • Buradaki senkronizasyon sekmesinin yalnızca sizin açtığınız takvim için açık olduğunu unutmayınız,
 • Daha sonra senkronizasyon yapmak istediğiniz kullanıcı hesabını seçiniz,
 • Senkronizasyon işlemi gerçekleştikten sonra, verilerinin yeterli düzeyde yüklenmesi ve detaylandırılabilmesi için biraz beklemeniz gerektiğini unutmayınız,
 • Takvim deposu etkinliğinin açık olduğunu da unutmayınız,
 • Cihazınızda ya da belleğinizde yeterli alan yok ise, takvim uygulaması senkronizasyonunda ilerleyen süreçte hata alabileceğinizi unutmayınız, bu durum sizi ciddi problemlerle karşı karşıya gelmenize sebep olabilir,
 • Diğer taraftan Outlook takvim ile de aktivasyon sağlayabilirsiniz, bunun için diğer takvim seçeneğinden başka hesap ekleme yoluna giderek seçeneği aktif etmeniz gerekmektedir.
 • Ayrıca, başka hesap bir ekleme seçeneğinden IOS takvim ile de eşleşme yaparak senkronizasyon sağlayabilirsiniz,
 • Senkronizasyon sonrasında takvimimde en geç bir yıl geriye dönük görüntüleme olabileceğini unutmayın.

IOS için;

 • Senkronizasyon yapılmak istenen her iki cihazın da internete bağlı olduğundan emin olunuz,
 • iCloud takvimini seçilmiş takvim olarak belirleyiniz,
 • Bunun için, cihazınızdan takvim uygulamasını açınız ve takvimler bölümünü seçerek ilerleyiniz,
 • Takvimlerden saptanmış olanı seçiniz.
 • Anımsatıcılarınızı ya da etkinliklerinizi yenilemek içinse ekranı aşağı doğru kaydırınız,
 • Listenin iCloud içerisinde de saklandığını görünüz, değilse, paylaşılıyor ifadesini aktif ediniz,
 • Daha sonra bilgisayarınıza yükleyeceğiniz itunes uygulaması ile tüm etkinlikleri görebilirsiniz,
 • com adresini de kullanarak senkronizasyon yaptığınız takvime ulaşabilirsiniz,
 • Ayrıca hesap ekleme yaparak, Android veya Outlook ile de senkronizasyon gerçekleştirmeniz mümkün olabilmektedir.

Takvim Uygulamaları İşlevsel Özellikleri

Takvim uygulaması sayesinde kullanıcılar, Anımsatıcılar oluşturabilir, yapılacak işleri düzenleyerek ya da hatırlatmalar belirleyerek birçok programını, planlamalarını, sınavlarını, özel günlerini ve randevularını takip edebilir. 3. şahıslar tarafından üretilen uygulamaları da kullanarak görsellik açısından zengin olan farklı türler de kullanabilirsiniz.

Ayrıca, geçmişte de görmek istediğiniz ve 1 tuşla bakıp hemen bilgi sahibi olabileceğiniz olayları takip edebilmek güzel olsa gerek. Diğer taraftan masaüstü platformlarınızdaki tüm değişiklikleri de cebinizde ya da tabletlerinizde anlık olarak değiştiğini görmek çok hoş. Ayrıca, pek kullanılmasa da ortak takvim kullanımına bağlı olarak yapılacak olan grup aktivasyonu sayesinde, yetkilendirilen tüm kişiler de anlık olarak bilgileri ya da hatırlatmaları görebilir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *