KOSGEP Hibe Kredi Nasıl Alınır?
18 Oca, 2016 17:11 tarihinde eklendi

KOSGEP Hibe Kredi Nasıl Alınır?

KOSGEP Hibe Kredi Nasıl Alınır?

KOSGEB Nedir?

Son zamanlarda girimciler tarafından sıkça bahsedilen Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme Başkanlığı (KOSGEB), küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişmesi için hibe ve kredi veren kurumdur.

KOSGEB’in Amacı

Küçük ve orta ölçekli işletme alanlarının daha da büyümesini sağlamak, bununla birlikte devamlı gelişmelerine destek vererek bu işletmeler arasındaki rekabeti artırmaktır. KOSGEB ihracat projelerini daha çok desteklemektedir. Ülke ekonomisine katkı sağlamak bunun temel sebebidir.

Hibe Ne Demektir?

Devlet tarafından  belirli koşullara uyan vatandaşlara, küçük ve orta düzeydeki işletmelere verilen geri ödemesiz desteğin adıdır. Hibe krediler değişmekle beraber 30 bin TL den başlar.

KOSGEB Kredi Desteği

KOSGEP, yeni bir alana yatırım yapmak isteyen girişimciler için uygun koşullar sağlandığında önemli maddi destek sağlamaktadır. Hibe kredisi de bunlardandır.

KOSGEP Hibe Kredi Nasıl Alınır

KOSGEB Hibe Kredisin Nasıl Alınır?

Hibe kredisi almak için bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

  • Uygulamalı girişimcilik eğitimi: KOSGEB hibe kredi desteğialabilmek için ilk şart, uygulamalı girişimcilik eğitimi almanızdır. KOSGEB tarafından verilen 70 saatlik eğitimi herhangi bir ücret olmadan verir.
  • Hazır iş planı gerekli: Uygulamalı girişimcilik eğitimi bittikten sonra iş planı hazırlamanız gerekiyor. KOSGEB’den destek almanızı sağlayacak en önemli faktörler arasındadır. Değerlendirme sürecinde önemli bir yer tutar. Bir iş planı hazırlarken açılacak olan işletme faaliyetleriyle ilgili detaylı bilgi vermeniz gerekir.
  • Destek Başvuru: İş planınızı hazırladıktan sonra  iş planı ve gerekli diğer belgelerle birlikte başvurunuzu ilgili KOSGEB birimine yapmanız gerekmektedir. Yaptığınız destek başvurunuz, KOSGEB tarafından birçok farklı yönlerden ön değerlendirmeye alınır. Bunun ardından, iş planını kurula sunar. Kurul,  çeşitli kriterlere bağlı olarak planınızı değerlendirir. Daha sonra kurul tarafından yapılan değerlendirmenin sonucunda iş planınız kabul edilebilir veya reddedilebilir. Bazen de düzeltilmesi istenebilir.
  • Veritabanına kayıt işlemi: Hibe kredi desteğiniz onaylanmışsa Veritabanına kayıt işlemi yapmanız gerekir. Bunu KOSGEB’in web sitesinden veritabanına kayıt için bir kullanıcı adı ve parola alarak yapabilirsiniz. Kullanıcı adı ve parola ile giriş yaptıktan sonra Kobi Beyannamesini doldurmak gereklidir. Sonra da evrakların asıllarıyla beraber fotokopilerini, vergi levhasının fotokopisini, birimin talep edebileceği diğer belgeleri KOSGEB’e teslim etmeniz gerekir.
  • Sonuç olarak sırasıyla girişimcilik eğitimi, iş planı, onay sonrası veritabanına kayıt işlemini bitirdikten sonra bu krediden yararlanmaya hak kazanmış olursunuz. Ancak geri dönüşleri bazen gecikmeli olabilir. Devamlı takip halinde olmak, son gelişmelerden haberdar olmak işinize yarayabilir.
  • KOSGEB’in sağladığı bu kredi destekleri, birçok firma aracılığıyla suiistimal edilebilmektedir. Başvurunuzu yaptıktan sonra kurumun kendisi dışında yapılan aramalar sadece satış ve ticari amaçlıdır. Size belirli bir ücret karşılığında kredi sağlayacaklarına dair bilgi verebilirler fakat kredinin çıkma şansı oldukça düşüktür. Evrakların hazırlanması aşamasında herhangi bir danışmanlık almadan önce doğru kurumlara başvurmak ve önlem almak faydalı olacaktır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *