17 Tem, 2019 12:57 tarihinde eklendi

iCloud

iCloud

İcloud  Teknolojisi Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile elektronik cihazlar hayatımızın her anına girdi diyebiliriz. İş hayatında veya özel hayatımızda bu elektronik aletler hayatımızı oldukça kolaylaştırdı. Cep telefonu ve tablet bilgisayarlar elimizden düşmez oldu. Her anımızın fotoğrafını çekmek ve bunu sevdiklerimizle paylaşmak en büyük zevkimiz. Ancak kullandığımız elektronik cihazlar bu kadar çok dijital veriyi saklayacak kadar yüksek kapasiteli olmayabiliyor. Bu durumda yine teknoloji devreye giriyor.

Apple bu ekstra depolama alanı ihtiyacına icloud ile çözüm getiriyor. Hatta icloud sadece depolama alanıda değil verilerimize farklı cihazlardan ulaşmamızı sağlayarak büyük kolaylık sağlıyor.

İcloud Nasıl Kullanılır?

İcloud’a kaydolmak için öncelikle bir Apple kimliğine ihtiyacınız var. Apple kimliğiniz yok ise Apple Store’den edinebilirsiniz. Bir apple kimliği aldıktan sonra icloud un nasıl çalıştığına bakalım. İcloud cep telefonu veya tablet bilgisayarımızdaki müzikleri, videoları, uygulamaları ve fotoğrafları otomatik olarak yedekler ve icloud hesabına bağlı diğer cihazlarla paylaşır. Bu özellikle birlikte cep telefonu ve tabletimiz zarar görse veya kaybolsa da dijital verilerimiz kaybolmayacak ve korunmuş olacaktır.

Ücretlendirme ve Kapasite

İcloud a kaydolduğumuzda 5 gb a kadar ücretsiz depolama alanı sunmaktadır. Bunun dışında iCloud kullanıcılarına 50 GB, 200 GB ve 1 TB a kadar farklı seçeneklerde kullanım alanları sağlamaktadır. Ancak 5 GB üzerindeki depolama alanı için ücret talep etmektedir.

2018’in Kasım ayında yeni gelen zamlarla birlikte ücret tarifesi şu şekilde olmuştur;

  • 50 GB = 6,49 TL
  • 200 GB = 19,99
  • 2 TB = 64,99 TL

Kolaylıkları ve Riskleri

iCloud saklama alanları dijital verilerimizi depolamada her ne kadar büyük kolaylıklar sağlasada veri güvenliği konusunda bazı tereddütler yok değil. Sonuçta sanal bir depolama alanı olan iCloud kötü niyetli bilgisayar korsanları tarafından saldırılara maruz kalmakta ve ortaya çıkan güvenlik açıkları nedeniyle kişisel verilerimiz başkalarının eline geçebilmektedir. Bu tür olaylar daha önce yaşandı. Bu sebeple bu tür sanal depolama alanlarını kullanırken çok özel veya kıymetli verilerimizi başkalarının eline geçme riskime karşı daha dikkatli olmalıyız.

Her konuda olduğu gibi bu konuda da risk ve fayda analizini kendimiz yapmalıyız. Ancak bu riskler var diye teknolojinin bize sağladığı imkanlardan vazgeçecek değiliz. Apple iCloud ile cep telefonu ve tablet bilgisayarlardaki kapasite sorununu çözmüş görünüyor. Teknolojiyi yakından takip edenler için iCloud uygulaması, geniş olanaklar sunan ve kolaylıklar sunan bir uygulama olarak tanımlanmaktadır.

 

 

 

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *