Hatırlatıcı Takvim
9 Tem, 2019 19:35 tarihinde eklendi

Hatırlatıcı Takvim

Hatırlatıcı Takvim

Google Hatırlatıcı Takvim Nedir?

13 Nisan 2006 tarihinde Google şirketi tarafından hizmete sokulmuş olan Google Calendar’in, Türkçe karşılığı Google Hatırlatıcı Takvim veya Google Takvim’dir. Kullanıcılarına ajanda ve takvim hizmeti sunmaktadır. Ajanda ve takim hizmetinden yararlanmak isteyen kullanıcıların Google Account’a üye olmaları gerekmektedir. Uygulamada doğal olarak ajax uygulamaları mevcut olduğundan takvime eklenen bir olayın vakti geldiğinde uyarı vermektedir.

Ayarın yapılma durumuna bağlı olarak vakti gelmeden bir süre öncesinde sms veya mail adresine gelen bilgilendirme mesajı ile kullanıcı uyarılır. Google Calendar, kullanıcısının hayatını planlık hale getirmek için kullanılır. Toplantı, etkinlik planlamaları yaparken, ne şekilde kullanılacağı ve ne amaçla kullanılacağının bilinmesiyle birlikte uygulama çok verimli kullanılabilir. Bir müddet kullananlar uygulamanın sağladığı kolaylığı ve verimliliği fark ettiklerinden dolayı kullanmaya devam etmektedirler.

Google Hatırlatıcı Takvim Nasıl Kullanılır?

Hizmetten yararlanabilmek için öncelikle Google hesabının olması şarttır. Google hatırlatıcı takvim uygulaması kullanılmaya başlandığında sisteme girilen etkinlikler, sms veya e-posta ile kullanıcıya hatırlatılır. Ne zaman hatırlatılacağı ise kullanıcının belirlediği süreye göre değişir. Takvimi kullanmak için yapılması gerekenler:

  • İnternette http://www.google.com/calendar bağlantısına girilir.
  • Hesabı olanlar gmail kullanıcı adını ve şifresini kullanarak giriş yapar. Hesabı olmayanlar ise Hesap Oluştur kısmında kendine hesap oluşturarak sisteme giriş yapar.
  • İstenilen tarih için etkinlik tanımlanarak uygulama kullanılmaya başlanır.
  • Ayarlarda değişiklik yapmak isteyenler sağ üst köşedeki Ayarlar’ı tıklamalıdır.

İlk defa kullanacak olanlar birkaç deneme yaparak yarım saat gibi kısa bir süre içinde aktif kullanıcı haline gelebilirler.

Google Hatırlatıcı Takvim İle Toplantı ve Etkinlik Planlaması

Kullanıcılar tarafından daha yeni yeni keşfedilse de aslında Google hatırlatıcı takvim yeni bir uygulama değildir. 2006 yılında ilk olarak hizmete sunulmuştur. Fakat kullanılmadığından özellikleri tam olarak bilinmiyordu. Kullanım arttıkça özellikleri keşfedildi ve vazgeçilmez uygulamalar arasında yerini aldı. Günümüzde günlük hayatın değerli bir parçası olmuş durumdadır.

Önemli ve kesinlikle unutulmaması gereken etkinlikler ve olaylar uygulamaya kaydediliyor. Sadece bir uyarı değil birden fazla uyarıcı konulabiliyor. Örneğin çocuğunuzun veli toplantısı var. İşlerinizi ayarlamak için birkaç gün öncesinden başlayarak istenilen sayıda hatırlatma kurulabilir. Böylece işinizden dolayı çocuğunuzun veli toplantısını ihmal etme ihtimaliniz ortadan kalkar. Kullanımı çok kolaydır. Sistem kendiliğinden yönlendirdiği için herkes tarafından kolaylıkla kullanılabilir.

Uygulamayı kullanmaya başladıktan sonra bütün unutulmaması gereken toplantı, etkinlik ve randevular eklenebilir. Uygulamada bütün hatırlatmaları bir arada görebilmek mümkündür. İstenirse günlük, haftalık ve aylık hatırlatmalar tek ekranda gösterilebilir. Böylece günlük, haftalık, aylık programlama daha pratik yapılır.

Google Hatırlatıcı Takvim Uygulamasının Yararlı Özellikleri

Google takvimin kullanıcılar adına çok yararlı özellikleri vardır. Bunlar:

  • Kaydedilen olay veya etkinliğin zamanı geldiğinde sms veya e-mail yolunun dışında istenirse hemen görmeyi sağlayacak açılıp pop-up pencere ile de hatırlatma yapılabilir.
  • Kullanımı oldukça kolay olan hatırlatıcı takvim Türkçe olarak da kullanılabilir.
  • Oluşturulan etkinliğe farklı birisi davet edilebilir.
  • Google Crome, Internet Explorer, Microsoft Edge, Firefox, Safari gibi tarayıcıların mevcut veya bir önceki sürümleriyle çalışabilir. Kullanılan tarayıcı için JavaScript ve çerezlerin etkinleştirilmesi lazımdır.
  • Konser, uçuş, restoran gibi etkinliklerden e-posta alındığında direkt olarak takvime eklenir. Şayet posta adresine gelen etkinliklerin takvime eklenmesi istenmiyorsa ayarlardan etkinliklerin otomatik eklenmemesi seçilir. İstenirse de etkinlikler tek tek silinir.
  • Etkinlik takvimini aileden birileriyle veya arkadaşlarla paylaşmak mümkündür. Birden fazla kinin düzenleyebileceği şekilde grup takvimi oluşturulur. Oluşturulan yeni takvime görmesi istenilen kişiler eklenir. Kullanıcı kişiler eklenebildiği gibi bu kişilerin takvim üzerinde değişiklik yapıp yapamayacağı da belirlenebilir. Grup ve aile organizasyonlarının unutulmaması için oldukça ideal bir uygulamadır.

Google hatırlatıcı takvim uygulaması, günlük hayatımızı kolaylaştırmaktadır. Bundan dolayı pek çok farklı kullanıcı tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Yine bu durumdan kaynaklı olarak söz konusu uygulama son zamanların en favori uygulaması olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *