Google Kişisel Arama Sonuçları Ne Kadar Doğru?
9 Eyl, 2019 14:46 tarihinde eklendi

Google Kişisel Arama Sonuçları Ne Kadar Doğru?

Google Kişisel Arama Sonuçları Ne Kadar Doğru?

Arama motoru Google, akıllı cihazlar ve PC’ler ile diğer elektronik aletlerde kullanılmaktadır. Geliştirilmiş zengin içerikleri ve kullanıcıya yönelik çalışmaları nedeniyle, Google yüksek tanınırlık ve kullanıma sahiptir. Belli bir süre arama motoru kullanımının ardından, özellikle Google Hesabı ile de giriş yaptıktan sonra, arama motoru kullanıcıyı adeta tanımaya başlar.

Kullanıcı istek ve arzuları ile ilgi duyduğu alanları sistematik hafızasına adeta kaydeden gelişmiş arama motoru, kullanıcıya yönelik içerik teklifi hazırlar. Kimi zamanda arama motorunda yanlış veya eksik kelime yazıldığı durumlarda da, arama motoru otomatik güncellemeyi devreye sokar. Bu durumda kullanıcılar arasında Google Kişisel Arama Sonuçları Ne Kadar Doğru sorusu gündeme gelebilmektedir. Araştırma sonuçları ve tarama analizleri ile elde edilen verilere yapaya zeka sayesinde ulaşılmaktadır.

Kişisel sonuçlar Üzerinde Etkili Faktörler: Lokasyon Bilgisi

Arama sonuçları hususunda Google tarafından belki de en çok önemsenen husus, yer bilgisidir. Nitekim bulunan coğrafyaya en uygun sonuçlar kullanıcı ile paylaşılabilir. Mobil cihazınız da konum verileri açık olmasa bile, internete erişim sağlanan IP adresi aracılığıyla Google tarafından konum bilgisi elde edilmektedir.

Bu eşleştirme sonucunda aynı anahtar kelimeyi giren iki kullanıcıya sunulan sonuçlar arasında belli bir kilometre üzerinde farklılık söz konusu ise sonuçlar da farklı olacaktır. Örneğin farklı ilçelerde aynı kelime ya da kelime grubu üzerinden arama yapan kullanıcılara sonuç olarak farklı görsel ve içerikler çıkabilmektedir.

Arama Geçmişinin Arama Sonuçlarına Etkisi

Arama geçmişi de Google üzerinde yapılan arama sonuçlarına doğrudan etki vermektedir. Her bir tıklama, aratma geçmişi ve zaman geçirilen sitelere bağlı olarak, kullanıcı profili Google tarafından başarılı bir şekilde çizilebilir. Çizilen bu profil sonrası yapılan aratmalarda en uygun sonuçların kullanıcıya getirilmesi amaçlanır.

Google arama sonuçlarının etkisi en fazla benzer kelime grupları üzerinde rahatlıkla görülebilir. Örneğin yazılışları aynı ama anlamları ve kulvarları birbirinden çok farklı olan iki ifade ele alındığında, durum daha net bir şekilde anlaşılabilir. Buna göre; Kafka araması yapıldığında, karşınıza Apache Kafka çıkabilir. Ancak edebiyat ile ilgili olan kullanıcıların geçmiş aramalarını da dikkate alan Google, kullanıcının karşısına ilk arama sonrasında, Fransız yazar ve ünlü edebiyatçı Franz Kafka’yı çıkaracaktır.

Sosyal Medya’nın Arama Sonuçlarına Etkisi

Arama sonuçlarına etki eden bir diğer unsur da kişisel sosyal medya hesaplarıdır. Google + adı verilen hesaba sahip olan kullanıcıların kişisel bilgileri girilir. Cinsiyet, yaş, memleket ve hobi bilgileri girildiği için, kişiye ait özel bilgiler Google veri tabanında kaydedilmiş bir şekildedir. Buna bağlı olarak da aram esnasında konum, sosyal medya bilgileri ve arama geçmişi adeta bir sentez haline getirilir.

Sentez haline getirilen kişisel bilgiler ve tercihler nedeniyle, en uyumlu sonuçlar kullanıcıya sunulmaktadır. Arama sonuçlarına etki eden diğer unsurlar ise şu şekildedir;

  • Kullanılan cihazlar,
  • Kullanılan diğer Google ürünleri

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *