3 Boyutlu Baskı
19 Oca, 2016 2:11 tarihinde eklendi

3 Boyutlu Baskı

3 Boyutlu Baskı

3 Boyutlu sinema, 3 boyutlu televizyon derken 3 boyutlu baskı yapan makineler de hayatımıza girmiş bulunuyor. Tabi ki diğer bahsettiğim örneklerdeki kadar olmasa da… Bu makinelerin çalışma prensibi nedir? Bilgisayar ortamında tasarladığınız bir nesneyi de basabileceğiniz gibi, hali hazırda var olan bir nesneyi de taratıp basabileceğiniz makineler de mevcut. Her şeyde olduğu gibi bu tip makinelerde de özelliklerine ve kalitesine göre fiyat yelpazesi epey geniş. Ev tipi 3 boyutlu makineler olduğu gibi, bunların sanayi boyutunda olanları da var.

3 Boyutlu Yazıcıların Kullanım Alanları:

Sanayide, tıpta, kişisel kullanımda, teknolojide, müzik aleti yapımında, telefon aksesuarı, hatta ateşli silah yapımında bile kullanıldığı olmuştur. Örneğin Princeton Üniversitesi gümüş nano teknoloji ve insan kalçasından alınan hücreler ile bir insan kulağı üretmeyi başarmıştır. Henüz herhangi bir insana uyumlu olmasa da gerçekten ilham verici bir örnek olduğunu söyleyebiliriz. 3 boyutlu yazıcı teknolojisi ile gıda üretimi tartışmaları ve denemelerinin de başlamış olduğunu söyleyebiliriz. Hatta Çin’in bu teknolojiyi kullanarak ev ürettiği günlerdeyiz.

Bunların dışında NASA ağır yük roketleri için parça üretiyor, Boeing birçok parçasını 3 boyutlu yazıcı teknolojisi ile üretiyor. Bugün birçok plastik, hediyelik veya günlük hayatta kullandığımız birçok nesne 3D yazıcı teknolojisi ile üretiliyor ve satışa hazır hale geliyor.

Sanayi Devrimi:

3 Boyutlu Yazıcıların hayatımıza kattıklarından ve daha da önemlisi katacaklarından dolayı bazı çevreler bu teknolojinin var olması ve giderek gelişmesi sebebiyle bu duruma 2. Sanayi Devrimi demektedirler. Gelecekteki insanlar tarihi okurken bu döneme 2. Sanayi devrimi diyecekler! Ve düşünün biz bu anlara tanıklık ediyoruz.

Bence yeni sanayi devrimimizin simgesi buna benzer bir fotoğraf olmalı. Durumu ve sanayinin geldiği hali bize çok iyi anlatıyor.

Bilgisayarların ilk çıktığı zamanları hatırlayın. Teknolojide yeni bir devrim denmişti ve yakında her evde bilgisayar olacağı söyleniyordu. O zamanlar bilgisayarlar sadece büyük şirketlerde ve bilim alanında kullanılıyordu ve kimse bu aletin her evde olabileceğine inanmıyordu. Ama gerçekleşti. Şimdi üç boyutlu yazıcılar için de aynı şey söyleniyor ve biz yine inanmayı reddediyoruz. En azından büyük bir kısmımız. Ancak ileride bu teknoloji harikası yazıcıların evimizde bilgisayarımızın başköşesinde bulunacağına kesin gözüyle bakabiliriz. Şuanda bu yazıcıları satan şirket ve aracıların bulunmasına ve satın alabilmenize rağmen fiyatlarını gördüğümüz zaman korkmaktayız ve geri durmaktayız. Mesela bazı internet siteleri üzerinden fiyatları 2 bin Türk lirası ve 18 bin Türk lirası aralığında değişmektedir. Fiyat arttıkça ürünün yapabilecekleri de artıyor. Kim bilir belki de gelecekte bu 3 boyutlu yazıcı denen aletin ürettiği yiyecekleri yiyebileceğiz ve açlık sorunu tamamen olmasa da bu şekilde biraz çözülebilir. Gelecek denen şey, her geçen gün biraz daha yaklaşıyor ve aynı zamanda biraz daha uzaklaşıyor da. Çünkü bulunabileceklerin ve yapılabileceklerin bir sınırı olmadığına inancımız her geçen gün artıyor.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *