Komşumuz : Amerika !
9 Ağu, 2015 10:35 tarihinde eklendi

Komşumuz : Amerika !

Komşumuz : Amerika !

Hayırlı olsun yeni bir komşumuz oldu: Amerika ya da resmi adıyla Amerika Birleşik Devletleri (ABD).Nasıl mı oldu? Irak yaptığı özgürlük operasyonuyla sonunda sınır komşumuz oldu. ABD bilmem kaç km uzaklıktaki evinden kalkıp neden Irak’a özgürlük getirmiş olabilir.

Bu bir yerde vizyon meselesidir. Dünyanın jandarmalığını yaptığını iddia eden bir devlet bu iddiasını kanıtlamak durumdadır. Gerçi defalarca kanıtlamış olmasına rağmen ki bunu Vietnam’da olsun Afrika’da olsun gösterdi demek ki bir kez daha göstermek istemiş oldu. Başını ABD ve İngiltere’nin çekmiş olduğu Çok uluslu Koalisyon Kuvvetleri isimli bir oluşumla 20 Mart 2003 de Irak’ı özgürleştirme operasyonunu başlatırlar. Operasyonun başlamasından kısa bir süre sonra Irak ordusu mağlup oldu. Saddam’ın sonunu ise hepimiz bilmekteyiz. Koalisyon kuvvetleri zafer kazanınca hemen Irak’ta demokrasi oluşum süreci başlattı. Yalnız bu o kadar kolay bir süreç değildi. Irak kendi içince yavaş yavaş bölünmeye başladı. Anı zamanda direnişçilerle koalisyon güçleri arasında asimetrik bir savaşta su yüzüne çıktı. Irak ‘ ta işler istenildiği gibi gitmemeye başladı. Bu yüzden Irak’a 21.500 asker daha sevk edildi ama istenilen sonuç gene alınamadı. Koalisyon güçleri Irak ‘ ta deyim yerindeyse çamura batmışlardır. Psikolojik sınır kabul ettikleri 3000 askerini de kaybetmiştir.

Komşumuz dedik ama biraz kısa bir komşuluk oldu. ABD ırak’ta bulunan askerlerini 31 Aralık 2011 tarihi ile büyük bir çoğunluğunu çekti. Diğer koalisyon kuvvetleri ise daha önceden askerleri çektiğini belirtelim. Irak için belki de en iyisi budur.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *