Google Adsense’den Para Kazanmak İçin Püf Noktalar
9 Eki, 2014 16:23 tarihinde eklendi

Google Adsense’den Para Kazanmak İçin Püf Noktalar

Google Adsense’den Para Kazanmak İçin Püf Noktalar

En iyi veya en kötü en çok hitli veya en az hitli siteye sahip birçok webmasterın gelir kaynaklarının başında gelen Google AdSense, gün geçtikçe gelişimini ilerletiyor. Google, AdSense’de üyelerine gelir dağıtımının paylaşımını yaparken bir haksızlık olmaması için her geçen gün daha dengeli olabilmesi için dikkatle çalışıyor.

Herkes AdSense’den para kazanabilecek diye veya üst düzey gelir elde edebilecek diye bir kural yok. Bundan dolayı para kazanmak istiyorsanız AdSense’ye oldukça dikkat etmeniz gerekiyor. Google AdSense’den düzenli olarak yüksek kazançlar elde edebilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Bu noktalara dikkat ettiğiniz takdirde kısa sürede düzenli olarak AdSense’den yüksek kazançlar elde edebilmeniz mümkün. Sizlere yazımızın devamında bu önemli noktalardan bahsedeceğiz.

Hileden Kaçının

Birçok kişinin düştüğü hatalardan birisi AdSense karşısında hile yapmaya başvurmak oluyor. Bu kesinlikle yanlış tercihtir. Hileli yollarla AdSense’den para kazanmak uzun vadede size zarar vereceği gibi bunun tespiti halinde hesabınız süresiz olarak kapatılabilir. Google bu konuda çok katı olduğundan dolayı kazancınız az olsa bile risk alıp hileli yolları tercih etmenizi asla tavsiye etmiyoruz.

Sayfada Reklam Yerleşimi

Google AdSense’de kazancı etkileyen en önemli faktörlerden birisi kuşkusuz sayfadaki reklam yerleşimidir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken birçok husus var.

İlk olarak reklamı koyduğunuz yere teşvik edici veya yanıltıcı yazılar yazmamanız gerekir. Koyduğunuz reklamın reklam olduğu anlaşılmalıdır. Örneğin sitenizin menüsünün hemen altında text AdSense koyarsanız bu durum Google tarafından kabul edilmediğinden hesabınız askıya alınır. Yine aynı şekilde reklamın üstüne “Sponsor”, “Katkı vermen için tıklayın”, “Önerilen siteler” tarzında yazılar yazarsanız yine hesabınız askıya alınır.

Reklamı koyacağınız yer sitenize giren ziyaretçinin hatayla tıklayacağı bir yer olmaması gerekir. Örneğin bir dosya indirme sayfasında indir butonunun etrafına reklam yerleştirmemelisiniz.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi reklamın yanıltıcı noktalarda olmaması gerekir. Sitenizin içeriğiymiş gibi süs vererek reklamın tıklanmasını sağlarsanız Google hesabınız kapatılır.

Sayfaya koyacağınız reklamlar içeriğin önüne geçmemeli. Bunu Google’ın kabul etmediği gibi zaten böyle bir şey sitenize gelen ziyaretçilerin sayısında zamanla olumsuz etkide bulunacaktır. Bundan dolayı popup reklamlardan uzak durmanızı veya 1 sayfanın çeşitli yerlerine olacak şekilde en fazla 3 tane reklam yerleştirmenizi öneririz.

Yukarıda bahsettiğimiz kriterlere uyarak sayfanızın doğru yerlerine yerleşim yaptıktan sonra bunu olumsuz etkileyebilme ihtimaline karşılık bir hafta kadar AdSense hesabınızdan etkilerini gözlemleyin. Bu testi gerçekleştirip en ideal yerlere reklamlarınızı yerleştirdikten sonra bu reklamların yerlerini ileriki zamanlarda değiştirmeyin. Sitenizin tasarımında veya içeriğinde büyük değişiklikler olmadığı sürece reklamların yerlerini değiştirmemenizi öneririz.

Reklam Filtresi Uygulayın

Çoğu AdSense üyesi bunu bilmektedir fakat bilmeyenler veya yeni başlayanlar olması açısından bu noktaya da değinmek lazım. Google her tıklanan reklama sabit bir ücret vermez. Örnek verecek olursak “a” reklamına tıklayan bir kişi size sadece tek tıklamada 2 lira kazandırabilirken, “b” reklamına tek tıklamada 25 kuruş verebilir. Bunun nedeni reklam verenlerin bütçesiyle alakalıdır. Bundan dolayı az önce bahsettiğimiz “b” tarzı reklamları AdSense hesabınızdan engellemelisiniz. İnternet üzerinden kısa bir araştırma yaptığınızda bu çöp sitelerin güncel bir listesini bulabilmeniz mümkün. Bu listenin en güncel halini alıp AdSense hesabınızdan bu tarz reklamları engellemelisiniz.

Sabırlı Olun

Google asla size ayda “x.xxx” TL kadar gelir elde edeceksiniz diye bir söz vermiyor. Yukarıda reklam filtresinde örneğini verdiğimiz gibi reklamlardan gelen para reklamlara göre de değişmektedir. Bundan dolayı siz her şeyi doğru yapmış olsanız da gelirlerde mutlaka bazen dalgalanma olacaktır. Bu tarz durumlarda suçu kendinizde bulup asla yanlış kararlar almayın. Belirli bir süre gelirlerin eski haline dönmesini bekleyin.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *