Gmail Şifre Kurtarma
12 Şub, 2019 20:45 tarihinde eklendi

Gmail Şifre Kurtarma

Gmail Şifre Kurtarma

Gmail elektronik posta hesabınız ve Google hesabınızın giriş şifresini unuttu iseniz şifre yenilemek ve hesabınızı kurtarmak için kullanabileceğiniz birkaç yöntem var. Sizin için derlediğimiz ipuçlarını okuyarak Gmail hesabı nasıl kurtarılır sorunuza yanıt bulabilirsiniz.

Gmail Şifre Sıfırlama

Gmail hesabınızın şifresini unutmanız olasıdır. Özellikle yoğun bir hayat yaşıyor, çok fazla yerde bulunan üyeliklerinizi farklı şifre kombinasyonları ile yönetiyorsanız şifrenizi unutmanız kaçınılmaz olabilir. Böylesi durumları kısa zamanda çözebilmek için almanız gereken birkaç önlem var. Bu önlemler sayesinde Gmail şifre sıfırlama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

 • Gmail hesabınıza veya Google hesabınıza bir kurtarma adresi eklemeyi unutmayın. Sıkılıkla kullandığınız, çoğunlukla veya sürekli açık olan bir elektronik posta adresiniz varsa bu adresi kurtarma adresi olarak Google hesabınıza mutlaka ekleyin. Eğer ekli bir adresiniz varsa şifrenizi sıfırlamak çok kolay olacak. Gmail giriş sayfasına geldiğinizde kullanıcı adınız ya da elektronik posta adresinizi girdikten sonra “ileri” butonuna tıklayın.
 • Geldiğiniz yeni sayfada şifrenizi girmeniz gereken boşluğun altında “şifremi unuttum” linkini göreceksiniz. Bu linke tıkladığınızda yeni bir sayfaya yönlendirilirsiniz.
 • Açılan yeni sayfada hatırladığınız en son şifreyi girmeniz veya başka bir yöntem denemeniz istenir.
 • “Başka bir yöntem dene” linkine tıkladığınızda, daha evvel tanımladığınız kurtarma hesabına bir doğrulama kodu gönderme seçeneği belirir.
 • “Gönder” butonuna tıkladığınızda ise daha evvel belirlediğiniz elektronik posta adresine bir doğrulama kodu gönderilir.
 • İlgili elektronik posta adresinize gidin ve orada belirtilmiş olan doğrulama kodunu hesap kurtarma ekranında görülen “Kodu girin” yazan kısma girin.
 • Kodu doğru olarak girdiğinizde, Gmail şifre sıfırlama sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu sayfada yeni bir şifre belirlemeniz ve bu şifreyi onaylamanız istenir.
 • Aynı kurtarma işlemini tanımlı telefon numarası ile de gerçekleştirmeniz mümkün.
 • Yukarıdaki adımları aynen izledikten sonra size sunulan “telefonuma doğrulama kodu gönder” seçeneğini tercih ettiğinizde doğrulama kodu SMS olarak gönderilir. Aynı şekilde kodu girerek yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz.

Kullanıcı Hesabı Adınızı Unutursanız Hesabınızı Nasıl Kurtarırsınız?

Hesap adınızı, rastgele tuşlara basarak oluşturmadı iseniz unutmanız pek olası olmasa da birden çok hesap olduğunda unutma hadiseleri yaşanabiliyor. Bu durumda da şifrenizi unuttuğunuz zaman yapacağınız işlemlerin aynılarını yapmanız gerekiyor. Kurtarma adresi veya kayıtlı telefon varsa bunları girerek hesabınızı kurtarabilirsiniz. Unutulan kullanıcı adı için kurtarma hesaplarının çok daha önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Kurtarma adresi, kayıtlı telefon gibi özellikleri devreye sokulmamış ve adı unutulmuş kullanıcı hesabını kurtarmak neredeyse imkansız olacaktır.

Kurtarma Hesabı Olmayan Gmail Şifresini Sıfırlama

Kurtarma hesabı, kurtarma telefonu kayıtlarının girilmediği bir Gmail adresinin şifresinin unutulması, hayli sıkıntılı bir durumdur. Şifrenizi sıfırlayabilmek için Google sizin bazı güvenlik sorularına yanıt vermenizi isteyecek.

 • Öncelikle en son hatırladığınız şifreyi girmeniz istenir. Tam olarak hatırlamıyor olsanız bile yakın olma ihtimalini de düşünerek size mantıklı gelen şifreyi girin.
 • Daha önce belirlediğiniz güvenlik sorununa yanıt vermeniz istenir. Güvenlik sorunuzu hatırladığınız hali ile girin. Cevabınız doğru değil ise aklınızda kalan cevabın varyasyonlarını da deneyin. Cevap aklınızda “Aslan” diye kalmışsa bir de “Arslan” yazmayı deneyin. Büyük ve küçük harf, harflerin yer değişikliklerinin önemli olduğunu unutmayın.
 • Bu adımdan da sonuç alamadı iseniz Google hesabınızı kurtarabilmeniz için farklı sorular sormaya devam eder. Hesabınızı ilk açtığınız tarih, kişi listenize ekli kişiler, yaptığınız etkinlikler, Google üzerinden yaptığınız satın alma işlemleri ve benzeri tüm detaylar hakkında sorular gelecektir.
 • Tüm sorulara yanlış cevap verdiniz veya eksik cevap verdi iseniz Gmail adresinizi geri almanız ne yazık ki mümkün olmayacaktır. Eğer mevcut hesabınızı geri almanız imkansız hale geldi ise yeni bir Gmail hesabı açmayı düşünebilirsiniz.

Gmail ve Google Hesaplarına Girişte Sıkıntı Yaşamamak İçin Neler Yapılmalı?

Gmail, Google veya başka herhangi bir elektronik posta sunucusunun hesaplarından kesintisiz yararlanabilmek için şifre bilgisine hakim olmanız gerekir. Giriş aşamasında sıkıntı yaşamamak için dikkat etmeniz gereken birkaç önemli husus var.

 • Şifre seçiminiz oldukça önemlidir. Şifreniz sizin için kolay akılda kalır, başkaları için zor tahmin edilebilir olmalıdır. Telefon numaranız, doğum tarihiniz, sıralı rakamlardan oluşan şifreler çok daha kolay bir şekilde tahmin edilebilir ve çalınabilir. Bu nedenle aklınızda yer edecek bir kombinasyon oluşturmalı, büyük ve küçük harfler, rakamlar ve işaretlere şifrenizin içinde mutlaka yer vermelisiniz.
 • Şifrenizi unutma ihtimaline karşı Google hesabınıza bir kurtarma adresi mutlaka ekleyin. Sık kullandığınız, kolay erişebildiğiniz bir elektronik posta adresini kurtarma hesabı olarak kaydedin.
 • Hesabınıza bir telefon numarası tanımlamanız ve bu numarayı doğrulamanız da işinizi kolaylaştıracaktır. Doğrulanmış bir telefon numarası sayesinde hesabınızı kolaylıkla kurtarabilirsiniz.
 • Hesabınızı oluşturduğunuz ilk aşamada baştan savma bir güvenlik sorusu ve cevabı oluşturmayın. Size mahsus, kolay hatırlayabileceğiniz, net bir güvenlik sorusu cevabı seçin. Önemsemeyerek rastgele yazdığınız güvenlik sorusu cevabı nedeni ile hesabınızı kurtaramamak sizi üzebilir.
 • Şifrelerinizi bir yere not etmekten kaçının. Bilgisayarınızda da bir dosya içerisine kesinlikle kaydetmeyin.
 • Hesaplarınızda önemli bilgi ve belgeler varsa bunları sık sık yedekleyin ve mümkün oldukça çok önemli bilgi ve belgeleri elektronik hesaplarınızda saklamayın.
 • Hepsini içeren bir öneri olarak; bilinçli ve dikkatli bir internet kullanıcısı olmaya özen gösterin.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *