Bluetooth’un Geleceği
17 Tem, 2015 19:49 tarihinde eklendi

Bluetooth’un Geleceği

Bluetooth’un Geleceği

Bluetooth yakın geleceğin temel ihtiyaçlarını karşılama konusunda parlak bir konumdadır. Bluetooth, aslında IBM, Microsoft, 3-COM, Sony, Lucent ve Nokia gibi 9 lider iletişim ve bilgisayar devlerinin ortak bir girişimi sonucu ortaya çıkmıştır.

Dünya çapında 1800den fazla üretici arasında araştırma yapılıştır. Bu araştırmaya göre Bluetooth teknolojisini ile, 670 milyondan fazla Bluetooth özellikli cihaz ve 100 milyondan fazla cihazın içine Bluetooth kurulması bekleniyor.
WAP, akıllı telefonlar ve diğer cihazlar aracılığıyla gelen Bluetooth günlük hayatımıza büyük bir yenilik oldu ve hayatımızı oldukça kolaylaştırdı. Bluetooth ev, ofis ve dış dünya arasındaki karışıklığı gidermekte en en önemli teknolojilerdendir.

Bluetooth ile cihazlar arasında sorunsuz entegrasyon yapmak oldukça kolaydır. Bağlantı olarak geniş bir yelpaze sunar.

Birçok pilot olarak hazırlanan Bluetooth ürünü kullanıcılar ve teknoloji dünyası tarafından kabul görmüş ve satıcalar tarafından onaylanmıştır. Günümüz çağında da şirketler Bluetooth ürünlerini geliştirmeye başlamıştır.
Bluetooth uygulamaların yanı sıra diğer sektörlere de büyük etkileri olabilir. Bluetooth teknolojinin ilerleyen zamanlarda bilgisayar endüstrisinde de gelişmesi yaygın olarak kullanılır hale gelmesi bekleniyor.

Kızılötesi teknolojisi ile Bluetooth teknolojisi karşılaştırmak yanlıştır. Bluetooth birçok farklı kablosuz aygıtlar tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Bluetooth duvar gibi engelleri geçerek kısa menzilli kablosuz alışverişlerde olağanüstü kalite sağlar. Bluetooth günümüzde kızılötesinin en büyük rakibidir ancak Bluetooth rakibini tüm iletişim teknolojileri dalında egale ederek egemenliğini elinde tutuyor.

Bluetooth ilk olarak 1.0 sürümü ile aramıza girdi. Sürekli güncellenmektedir. Şuan en güncel sürümü olan 2.0 + EDR olduğunu bilmekteyiz. Bluetooth her zaman popülerliğini koruyacak geliştirildikçe daha ileri gidecektir.

Gelecekte bu teknolojiden daha iyi verim alacağımız kesin görünüyor. Farklı cihazlar arasında yüzlerce kablosuz bağlantı sunan Bluetooth, geleceğin değişmez standardı olduğunu bizlere gösteriyor. Cep telefonu ve diğer kablosuz bağlantı formatları için Bluetooth, her zaman elinizin altında bulunmasını istediğiniz bir teknoloji haline gelmiştir.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *