WhatsApp Mesenger Nedir?
17 Ağu, 2019 17:48 tarihinde eklendi

WhatsApp Mesenger Nedir?

WhatsApp Mesenger Nedir?

Son günlerde elinde akıllı telefonu olmayan ve WhatsApp adlı uygulamayı kullanmayan yok gibidir. Bu kadar çok kullanıcısı olan ve hayatımızın bir parçası haline gelen bu program hakkında neler biliyoruz? WhatsApp adlı uygulama akıllı telefonlarda kullanmak için geliştirilmiş ve oldukça kolay indirilip kurulabilen bir programdır. WhatsApp bir mesajlaşma ve arama uygulamasıdır. Kullanmanız için hiçbir ücret ödemenize gerek yoktur. Sadece bu uygulamayı kullanabilmeniz için telefonunuzun bir internete bağlı olması gerekmektedir. Bu bir kablosuz internet ya da kendi telefonunuzdaki veri olabilir. WhatsApp uygulamasını kullanabilmeniz karşı tarafta da yüklü olması gerekmektedir. Böylece sınırsız mesajlaşabilir, sınırsız konuşabilir, birbirinize resimler, müzikler, sesler gönderebilirsiniz.

Bu program sayesinde siz yurtdışında seyahat ederken WhatsAp uygulamasını kullanan arkadaşlarınız ya da sevdiklerinizle kolaylıkla iletişim sağlayabilirsiniz.  Dilediğiniz kadar mesajlaşabilir, anlık olarak görüntü elde edebilir, çektiğiniz fotoğrafları ve videoları istediğinize gönderebilirsiniz. Dünya’nın neresinde olursanız olun telefonunuzun bir internet bağlantısı var ise her yerden sevdiklerinizle iletişme kolaylıkla geçebilirsiniz.

WhatsApp Nasıl Bu Kadar Kısa Sürede Popüler Oldu?

24 Şubat 2009’da WhatsApp isimli şirket Kaliforniya’da kurulmuştur. Bu kadar kısa bir zaman içerisinde WhatsApp’ın popüler olması katiyen tesadüf değildir. Yükselmesinde önemli olan birkaç faktör bulunmaktadır. Örneğin, WhatsAp kurulmadan önce insanların telefonları üzerinde iletişim sağlayacakları bazı uygulamalar vardı. Ancak bu uygulamalar genellikle sadece belli başlı bazı markalar arasında gerçekleştirilebiliyordu. Bu durum da insanları farklı farklı arayışlara itti. WhatsApp’ın yükselmesindeki bir diğer faktör ise whatsApp’ın telefon numarası kullanması idi.  WhatsAp’ın telefon numarasını kullanıyor olması insanlara hem daha güvenilir hem de daha kolay gelmiştir. Bu nedenle uygulamayı kullanmak herkes için mantıklı görünmüştür.

WhatsApp birçok zorlu süreç geçirmiştir. Ancak şuan tüm Dünya’da kullanılan en yaygın anlık mesajlaşma uygulamasıdır. WhatsApp öyle bir yükselişe geçti ki şuan birçok ülkede en çok indirilen programların başında gelmektedir. BU uygulamayı kullanan birey sayısı tamı tamına 900 milyon iken 400 milyon da aktif kullanıcısı bulunmaktadır. Akıllı telefonların da yaygınlaşması ile birçok anlık mesajlaşma programları çıkmaya başladı. Ancak şüphesiz ki WhatsApp Dünya’nın en popüler anlık mesajlaşma uygulamalarından biri olarak hala popülerliğini korumaktadır.

İnternet üzerinden kullanılan bu uygulama GSM operatörlerine kısa mesaj nedeniyle ödediğimiz ücretleri yok etmenin en güzel yollarındandır. Böylece hiçbir ücret ödemeden kolaylık ile sadece internet kullanarak sevdiklerinizle rahatça iletişime geçebilirsiniz. Bu nedenler dolayısı ile WhatsApp günümüz çağında en popüler anlık mesajlaşma ve konuşma uygulaması denilebilir.

WhatsApp Nasıl Kullanılır?

Öncelikle whatsApp uygulamasını kullanmak istiyorsanız telefonunuza App Store ya da Play Store gibi uygulamalardan WhatsApp’ı yükleyiniz. Telefonunuzda yukarıda sayılan hangi uygulama varsa ona giriniz ve büyüteç yani arama butonuna tıklayınız. Metin yazma alanına WhatsApp yazınız ve açılan pencerede indir ya da yükle butonuna basınız. WhatsApp’ı indirmek için gerekli izinleri verdikten sonra telefonunuza indirme başlayacaktır. Telefonunuza WhatsApp uygulamasını kurun ve WhatsApp uygulamasını açın.

WhatsApp uygulaması kayıt olmanızı isteyecektir. Kayıt olmanız için sizden telefon numaranızı girmeniz istenen alana telefon numaranızı yazınız. Telefonunuza gelecek olan SMS doğrulama kodunu ilgili istenen alana giriniz. Bu şekilde hattınız doğrulanmış olacaktır. WhatsAp uygulaması rehberinizi tarayacak ve WhatsApp kullanan kişilerinizi listeleyecektir. Bu şekilde artık arkadaşlarınızla ya da sevdiklerinizle gönlünüzce WhatsApp ile iletişime geçebilirsiniz. Bu uygulamanın birçok özelliği bulunmaktadır. Örneğin, WhatsApp uygulamasının kendi ayarlarına girerek gruplar kurup topluca da iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp’tan fotoğraf ve video dışında da sevdiklerinize ses, müzik, dosya ya da konum paylaşabilirsiniz. Arkadaşlarınıza bulunduğunuz ya da gitmelerini istediğiniz konumu uzun uzun anlatmaktansa konum yollamak o kadar kolay ki. Uygulamanın kendi konum seçeneği ile arkadaşlarınıza haritadan istediğiniz adresi gönderebiliyorsunuz. Arkadaşınız da yolladığınız haritaya tıklayarak Google Map sayesinde rahatlıkla bakıp bulabiliyor. Böylelikle kolay bir şeklide harita yardımı ile konumunuzu arkadaşlarınızla ya da ailenizle paylaşabilirsiniz.

Bilgisayardan WhatsApp Nasıl Kullanılır?

WhatsApp uygulamasını telefonunuzda kullandığınız gibi bilgisayarınızda da rahatça kullanabilirsiniz. Bunun için WhatsApp Web’i rahatlıkla kullanabilirsiniz. WhatsApp Web’i kullanmak için öncelikle bilgisayarınızdan WhatsApp web adresine giriniz. Eş zamanlı olarak da telefonunuzda WhatsAp uygulamasını açınız. Telefonunuzdan menü ya da ayarlarda bulunan WhatsApp Web’i açınız. Telefonunuzun kamerası ile bilgisayarınızda açılmış olan kare kodu okutunuz. Böylece artık WhatsApp Web’i bilgisayarınızdan da kullanmaya başlayabilirsiniz.

WhatsApp uygulamasını bilgisayardan da kullanmaya devam edebilmek için telefonunuzun da mutlaka internete bağlı olması gerekmektedir. Aksi halde WhatsApp uygulamasını çalıştırmaya devam edemezsiniz. Yani bu şekilde bilgisayarınızda da WhatsApp uygulamasını kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *